Prowadzenie firmy nieodłącznie wiąże się z szukaniem możliwości uzyskania korzyści lub ograniczaniem możliwości ponoszenia strat. Wdrożenie zasad przewidzianych w normach ISO 14001 i ISO 50001 daje małym i średnim przedsiębiorcom szansę na zmniejszenie skali utraconych korzyści.
Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, ile może stracić, jeżeli polityka realizowana przez jego firmę, nie będzie uwzględniać przyjętych na całym świecie rozwiązań w zakresie ochrony środowiska naturalnego czy ograniczania zużycia energii elektrycznej. Ponieważ prowadzenie biznesu wcale nie jest łatwe, każdy właściciel prężnie rozwijającej się firmy powinien rozważyć możliwość współpracy ze specjalistami, by sprawdzić, czy i na jakich polach może wprowadzić innowacyjne rozwiązania, tak aby w efekcie korzyści płynące z prowadzonej działalności gospodarczej były jeszcze większe.
Płaszczyzn, na których można poszukiwać oszczędności, jest wiele. Jeśli w firmie nie są wdrożone normy ISO 14001 czy ISO 50001, da się wskazać obszary, na których dochodzi do utraty korzyści. Odnoszą się one do wyników finansowych odnotowywanych przez firmę, kontaktów handlowych, środowiskowych czy organizacyjnych.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie oszczędza wykorzystywanych np. surowców naturalnych w trakcie procesu produkcji, nie stosuje rozwiązań pozwalających na zaoszczędzenie energii lub nie prowadzi własnej polityki w zakresie gospodarowania odpadami, to musi się liczyć z wyższymi kosztami utrzymania. Efektem jest mniejsza konkurencyjność, ponieważ firma nie może zaoferować produktu powstającego w wyniku ekologicznego systemu produkcji, nie może również obniżyć ceny – jego wytworzenie kosztuje więcej. Ale nie tylko czynnik ekonomiczny powinien zachęcić przedsiębiorców do zainteresowania się normami ISO 14001 i ISO 50001.
Zainteresowanie się normami ISO 14001 i ISO 50001 jest równoznaczne z polepszeniem komunikacji zwłaszcza w średnich przedsiębiorstwach. Pracownicy wraz z ekspertami ustalają aktualny sposób działania firmy i określają jej potencjalny kierunek dalszego rozwoju. Dzięki temu pracownicy nie tylko poszerzają wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa, lecz także dowiadują się nowych rzeczy – w jaki sposób zadbać o swoje miejsca pracy i zwiększyć konkurencyjność firmy. Zachęca ich to do wychodzenia z inicjatywą i umożliwia realny wpływ na politykę prowadzoną przez przedsiębiorcę.
Przedsiębiorca, który nie współdziała w ten sposób z pracownikami, musi liczyć się z tym, że poszczególni zatrudnieni nie rozumieją mechanizmu działania firmy. Skupiają się wyłącznie na rzetelnym wykonywaniu wąskiego wycinka swojej pracy. Przedsiębiorstwo traci, bo nie wspiera kreatywności i inicjatywy swoich pracowników, czyli nie wykorzystuje opcjonalnie istniejących zasobów kadrowych. A wdrażanie zmian jest możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy, zwłaszcza kadra zarządzająca, doskonale rozumieją sens zmiany w kontekście świadczonej przez siebie pracy.
Niewielkie firmy najczęściej funkcjonują na lokalnym rynku. Jeżeli nie budują swojego wizerunku jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie, dbającego o najbliższe środowisko czy zrównoważony rozwój, tracą w oczach potencjalnych kontrahentów biznesowych i klientów. Negatywnym skutkiem może być spadek obrotów lub zastój i brak perspektywy rozwoju.
I na tej płaszczyźnie może pomóc zainteresowanie się wspomnianymi wcześniej normami. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań i podejmą współpracę z ekspertami, mogą rozpocząć budowanie pozytywnego wizerunku swojej firmy. To z kolei pozwala na osiągnięcie lepszych wyników finansowych, a z czasem również na uzyskanie pozycji lidera w branży. Szkoda stracić takie perspektywy, szukając oszczędności tam, gdzie faktycznie konieczna jest inwestycja środków, by firma mogła się dynamiczniej rozwijać.
www.zielonyaudit.dekra-solutions.pl
Źródło: Publikacja opłacona
Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|