Ustawa przeciw trollom patentowym przeszła przez Izbę Reprezentantów w USA

06-12-2013, 15:29

Ustawa, która ma ograniczyć nadużywanie patentów, została przyjęta przez Izbę Reprezentantów USA stosunkiem głosów 325-91. Może to cieszyć, choć ustawa mogłaby być lepsza, gdyby nie lobbing gigantów, takich jak Microsoft oraz IBM.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Amerykańscy politycy już kilkakrotnie przymierzali się do reformy systemu patentowego w USA, który w chwili obecnej pozwala na funkcjonowanie tzw. patentowym trollom. Chodzi o firmy, które niczego nie produkują, ale w jakiś sposób weszły w posiadanie patentu i zaczynają pozywać inne firmy, faktycznie wprowadzające technologie na rynek.

Szacuje się, że działalność patentowych trolli kosztowała amerykańskie firmy 29 mld dolarów tylko w roku 2011.

Deputowani przeciwko trollom

Wczoraj amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nazwie Innovation Act. Chodzi o tę samą ustawę pomysłu Boba Goodlatte, o której projekcie Dziennik Internautów pisał w październiku tego roku.

Ustawa nie będzie idealnym rozwiązaniem problemu, przyznają to nawet jej zwolennicy, ale jest już teraz uznawana za jeden z najważniejszych kroków w koniecznej reformie systemu patentowego. Ustawa ma wprowadzić poprawę w trzech obszarach:

  1. Przejrzystość - posiadacze patentów będą musieli wskazać, jakie elementy produktu naruszają patent i w jaki sposób. Przygotowanie pozwu będzie więc wymagało nieco więcej pracy. Ustawa będzie też wymagała od trolli ujawnienia, kto może zyskać na danej sprawie. Chodzi o to, aby pozwów nie wszczynały "firmy fasadowe".
  2. Ryzyko dla trolli - ustawa ma zagwarantować, że sąd będzie mógł zażądać od strony przegrywającej pokrycia kosztów poniesionych przez stronę wygrywającą. Jeśli zatem patentowy troll przegra np. z powodu patentu marnej jakości, będzie się to wiązało z większym ryzykiem finansowym niż do tej pory.
  3. Ochrona użytkowników - ustawa ma pozwolić producentom i dostawcom na walkę w sądzie z trollami patentowymi, którzy atakują użytkowników ich produktów. Takie rzeczy już się zdarzały, np. firma Lodsys atakowała deweloperów wykorzystujących system zakupu w aplikacjach od Apple. Dzięki ustawie Apple mogłaby wkroczyć w spór, co zawieszałoby proces przeciwko użytkownikom technologii.

zdjęcie
Kapitol Stanów Zjednoczonych, siedziba kongresu - zdj. z Shutterstock.com

Lobbyści nie odpuścili

Po wyniku głosowania w Izbie Reprezentantów widać, że poparcie dla ustawy było silne. Większość komentatorów ocenia ją dobrze, ale oczywiście nie wszyscy. Można się spotkać z opiniami, że ustawa jest korzystna głównie dla gigantów i może skrzywdzić mniejszych wynalazców, generalnie osłabiając system patentowy. Można się też spotkać z opiniami, że ustawa przeszła przez Izbę zbyt szybko.

Sonda
Czy Stanom Zjednoczonym uda się szybko uleczyć swój system patentowy?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ponadto w trakcie prac nad ustawą odpadły zapisy, które miały ułatwić unieważnianie niskiej jakości patentów na oprogramowanie. Z doniesień The Hill wynika, że unieważnienia tych zapisów chciały firmy takie, jak Microsoft, IBM oraz Apple. Cóż... gdyby patenty na oprogramowanie poddawać dodatkowej kontroli urzędu patentowego, mogłyby się one okazać nieco mniej cennym zasobem. Firmy takie, jak Microsoft czy IBM, obecnie bardzo szczycą się posiadaniem "dużego portfolio patentów", podobnie jak typowe trolle.

Właściwie można powiedzieć, że twórcy "antytrollowej" ustawy byli pod presją lobbystów reprezentujących specyficzny rodzaj trolli. Ostatecznie, nawet jeśli Microsoft czy Apple coś produkują, czasami wyłazi z nich brzydki patentowy troll.

Czytaj także: Jednolity Patent w Europie - już nawet Google i Apple mają wątpliwościSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.