Usługa w prezencie, ale płatna? Orange zmieni regulamin po interwencji UOKiK

04-05-2015, 14:55

Orange oferował usługę darmową przez 30 dni nie informując wystarczająco wyraźnie, że po tym okresie zacznie naliczać należność. Dzięki interwencji UOKiK przedsiębiorca zmieni swoje praktyki.

W dzisiejszym świecie często spotykamy się z usługami, które są darmowe przez jakiś określony czas. Zazwyczaj zakładamy, że po upłynięciu wyznaczonego terminu usługa będzie po prostu wyłączona. Może się jednak zdarzyć, że usługodawca po prostu zacznie naliczać opłaty za usługę. Na takim właśnie modelu bazowało zjawisko serwisów pobieraczkowych

Halo Granie "w prezencie", ale do czasu...

Podobną praktykę, choć w nieco lżejszej formie, stosował operator Orange. Oferował on usługę dodatkową Halo Granie, polegającą na odtwarzaniu muzyki zamiast sygnału oczekiwania na odebranie połączenia. Usługa ta była oferowana także użytkownikom pre-paidów. Uruchomienie niektórych z zestawów startowych powodowało automatyczną aktywację usługi Halo Granie, a na opakowaniach zestawów znajdowała się informacja: "Ze starterem (X) zł dostajesz: (...) usługę Halo Granie z piosenką (X) w prezencie przez 30 dni (usługa aktywowana jest automatycznie po wykonaniu 1 połączenia).".

Konsumenci, którym usługa została włączona, otrzymywali następującą wiadomość SMS. 

Usluga Halo Granie zostala wlaczona. Korzystaj przez 30 dni za darmo, potem abon. 2zl/mc. Jesli chcesz wylaczyc slij WYLACZ na 3333 (0zl).

Potem, gdy okres darmowy dobiegał końca, abonent otrzymywał wiadomość z ostrzeżeniem.

Okres darmowej uslugi Halo Granie dobiega konca. Za 2dni rozpoczniemy naliczanie abonamentu 2zl. Rezygnujesz? Slij WYLACZ na 3333 (0zl). halogranie.orange.pl

I potem wiadomość o naliczaniu opłaty. 

Darmowy okres Halo Grania dobiegl konca. Od dzis placisz abonament 2zl. Chcesz wylaczyc? Slij WYLACZ na 3333 (0zl). Regulamin na halogranie.orange.pl (z chwilą zakończenia okresu promocyjnego usługi Halo Granie).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w grudniu 2013 wszczął postępowanie w tej sprawie. Zdaniem Urzędu informacja na opakowaniach mogła sugerować konsumentom, że usługa Halo Granie jest aktywowana automatyczne po wykonaniu pierwszego połączenia i świadczona nieodpłatnie konsumentowi przez 30 dni, po czym będzie automatycznie dezaktywowana. UOKiK zwrócił uwagę na słowa "w prezencie", które kojarzą się z rzeczami oferowanymi bezpłatnie..

Orange zmieni regulaminy

W wyniku działań UOKiK przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany regulaminu oraz treści SMSów wysyłanych klientom. Usługa Halo Granie zostanie po bezpłatnym okresie wyłączona abonentom posiadającym telefony na kartę, chyba że klient będzie chciał z niej korzystać odpłatnie. Ponadto, abonenci zostaną poinformowani SMSem o tym, że kończy się bezpłatny okres korzystania z Halo Granie i usługa zostanie wyłączona. Przedsiębiorca musi złożyć sprawozdanie o stopniu realizacji zobowiązań nałożonych decyzją Prezesa UOKiK.

Poniżej kopia decyzji UOKiK

Decyzja_DDK_1_2015 by Dziennik Internautów


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930