Usability i edukacja. Projektowanie dla zmiany społecznej

PATRONAT MEDIALNY 25-10-2011, 21:58

Błyskawiczny rozwój technologii sprawił, że ludzie inaczej kształtują swoje nawyki, sposób komunikacji oraz metody działania w codziennym życiu. Wprowadzane innowacje prowokują kolejne - zmienia się tym samym podejście do projektowania stron internetowych. Nauka o użyteczności (usability) zbiera i analizuje zarówno inicjatywy ekspertów, jak i oczekiwania użytkowników internetu.

Społeczeństwo ulega ciągłym przemianom. Wiąże się to z coraz większą siłą oddziaływania na bliższe i dalsze otoczenie niż jeszcze kilka lat temu. Przykładowo, każda decyzja polityczna może wiązać się z silną reakcją społeczeństwa, z którą politycy muszą się liczyć. Coraz bardziej popularne staje się dziennikarstwo obywatelskie – nie jesteśmy już jedynie odbiorcami treści, a coraz częściej jej kreatorami.

Przykłady świadczące o nieustającym rozwoju technologii i jej wpływie można wymieniać bez końca. Steve Jobs, tworząc iPhone, sprawił, że telefony komórkowe stały się bardziej multimedialne. Korzystanie z tych urządzeń nie ogranicza się już tylko do wykonywania połączeń - telefon stanowi w wielu przypadkach podstawowe narzędzie komunikacji niewerbalnej na wielu płaszczyznach. Obecnie trudno wyobrazić sobie pracę bez korzystania z poczty elektronicznej, a przecież 20 lat temu nie było o tym mowy. Innym przykładem jest możliwość korzystania z kart płatniczych, co stanowi olbrzymi krok na drodze do wprowadzenia całkowitej wymiany bezgotówkowej.

Czytaj też: Użyteczność w wersji mobile

Projektanci stron WWW, mając na uwadze postępujące zmiany, w różny sposób próbują wpłynąć na nasze zachowanie. Przykładem może być brak przycisku „dislike” na Facebooku. Serwis ten konsekwentnie zachęca ludzi do pozytywnych zachowań i pozytywnego zaangażowania. Innym przykładem jest edukacyjna akcja serwisu Pajacyk.pl, która przynosi wymierne korzyści w postaci pomocy najbardziej potrzebującym, zwiększając tym samym zrozumienie istoty problemu.

Projektowanie dla zmiany jest dużym wyzwaniem dla kreatorów serwisów WWW. Z jednej strony muszą się szybko dostosowywać do postępujących zmian w otoczeniu, w którym wszelkie nowości w ciągu kilku miesięcy przechodzą do historii, z drugiej zaś - podlegać ciągłemu kształceniu z zakresu nowych technologii.

Tematykę oddziaływania społeczności i technologii w kontekście użyteczności stron internetowych podejmą uczestnicy konferencji World Usability Day, organizowanej 17 listopada br. we Wrocławiu. Podczas World Usability Day zaproszeni prelegenci z Polski i zagranicy będą rozmawiać o świadomym i odpowiedzialnym projektowaniu oraz uwzględnianiu w tym zakresie zmian technologicznych, których jesteśmy obserwatorami.

Więcej na temat konferencji na: www.wud2011.pl


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930