USA: Rząd chce śledzić telefony komórkowe

13-02-2010, 22:29

Sądy jednak stają po stronie obywateli i ich prawa do prywatności. Kontrolowanie rozmów mogłoby bowiem naruszać jedną z poprawek do amerykańskiej konstytucji.

Prawnik reprezentujący Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych bronił przed sądem kolejnej instancji prawa rządu do kontrolowania, kiedy i gdzie wykonywane były połączenia telefoniczne. Sąd niższej instancji uznał bowiem, że nie ma on prawa żądać od firm telekomunikacyjnych informacji odnośnie wykonywanych z określonego numeru połączeń telefonicznych. Chodziło jednak tylko o przypadki, gdy są podejrzenia o popełnienie przestępstwa - podaje agencja Reuters.

>> Czytaj także: Czy numer telefonu to dane osobowe? 

Sonda
Czy walka z cyberprzestępczością daje prawo do ograniczania swobód, anonimowości i szpiegowania
  • Tak
  • Nie
  • Tak, ale tylko do pewnego stopnia
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Sprawa ciągnie się od roku 2008, gdy rządowi odmówiono prawa do namierzania użytkowników konkretnych numerów telefonów komórkowych. Ten bowiem nie uzasadnił swojego wniosku. Decyzja została dwukrotnie podtrzymana przez sądy wyższych instancji. Nic nie wskazuje na to, by i w kolejnej Departament Sprawiedliwości mógł cokolwiek wskórać.

I to pomimo zapewnień, że rządowi w żadnym wypadku nie chodzi o kontrolowanie treści rozmów, a jedynie o to, z kim, gdzie i kiedy prowadzone były rozmowy przez osoby podejrzane o popełnienie przestępstw.

Przedstawiciele Electronic Frontier Foundation podkreślili, że kontrolowanie, gdzie znajdują się obywatele może być naruszeniem ich prywatności, a więc stać w sprzeczności z Czwartą Poprawką do Konstytucji USA. Amerykańskie sądy znane są z tego, że za wszelką cenę bronią praw zapisanych w ustawie zasadniczej, nawet jeśli stałoby to w sprzeczności z interesami władz państwa.

>> Czytaj także: Inwigilacja jeszcze nie teraz. Może później? 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy