USA: Odwet militarny za cyberatak?

09-05-2009, 18:05

W przypadku cyberataku na Stany Zjednoczone mogą zostać w odwecie użyte siły zbrojne - poinformował jeden z generałów amerykańskiej armii. USA są bowiem niegotowe do odparcia ataku w cyberprzestrzeni.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pod koniec ubiegłego miesiąca władze amerykańskie poinformowały, że dokonano włamania do komputerów Pentagonu. W jego wyniku skradziono dane dotyczące nowego myśliwca amerykańskiej armii. W ręce przestępców wpadły projekty samolotu, a także jego wyposażenia. Najcenniejsze dane, głównie o uzbrojeniu, znajdują się na szczęście na komputerach odciętych od sieci.

Według amerykańskiej prasy nasileniu uległa w ostatnim czasie skala ataków na amerykańskie cele w cyberprzestrzeni. Takiego obrotu sprawy można było się spodziewać, gdyż już w sierpniu 2008 roku specjaliści ostrzegali, że Stany Zjednoczone nie są gotowe na wirtualne ataki. Dopiero prezydent Barack Obama zapowiedział przyspieszenie prac nad stworzeniem agencji, która miałaby zajmować się bezpieczeństwem w internecie. Zastanawiający jest jednak fakt, że najpotężniejsze państwo świata do tej pory nie miało wyspecjalizowanej instytucji, która dbałaby o sprawy bezpieczeństwa w sieci.

Ponieważ jednak budowa takiej agendy nie jest zadaniem do wykonania w ciągu tygodnia, konieczne jest podjęcie innych kroków. Jak podaje serwis Stars and Strips, w przypadku wykrycia zagrożenia w sieci mogą zostać użyte amerykańskie siły zbrojne. Generał Kevin P. Chilton dodał, że w takim wypadku obowiązywać będzie prawo konfliktów zbrojnych.

Ni mniej, ni więcej, cyberatak na Stany Zjednoczone potraktowany zostanie jak atak tradycyjny. Decyzję o użyciu wojska podejmą, jak w każdym innym wypadku, prezydent oraz sekretarz obrony na podstawie danych przedstawionych przez Pentagon.


Źródło: Stars and Stripes


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


Tematy pokrewne:  

tag Stany Zjednoczonetag Pentagontag cyberwojna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.