USA: Internet ma mieć prędkość 100 Mbps

17-02-2010, 07:35

Plany Federalnej Komisji Łączności zostały skrytykowane przez operatorów telekomunikacyjnych, wątpliwości mają także analitycy rynku. Dokładnie odwrotnie niż ma to miejsce w Europie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jako nierealistyczne i bezcelowe określiły plany Federalnej Komisji Łączności (FCC) odnośnie narodowego planu rozwoju szybkiego internetu. Został on ujawniony miesiąc po pierwotnym terminie, gdyż FCC chciała dokładniej zbadać wszelkie spływające do niej wnioski i opinie. Plany jego realizacji będą zapewne bardzo wysokie, stąd opór operatorów. Jeszcze w zeszłym roku szacowano wartość niezbędnych inwestycji na 20 do 350 miliardów dolarów w zależności od ostatecznej prędkości.

>> Czytaj więcej: USA: Nawet 350 miliardów USD na szybki internet

Komisja chce tymczasem, by do 2020 roku 100 milionów gospodarstw domowych miało dostęp do internetu zapewniający prędkość na poziomie 100 Mbps - podaje agencja Reuters. Obecnie średnia prędkość łącza to około 4 Mbps. Wszyscy zgadzają się, że Stany Zjednoczone potrzebują inwestycji - kraj zajmuje dopiero 19 miejsce według OECD w kategorii prędkości transferu danych. Pytanie tylko, czy konsumenci faktycznie potrzebują takich prędkości i czy będą skłonni za nie płacić.

Dzisiaj zdaje się brakować usług, które tworzyłyby zapotrzebowanie na tak szybkie łącza. Nawet do oglądania telewizji w formacie HD wystarczają połączenia o znacznie niższych prędkościach. Takie obawy wyrazili już najwięksi dostawcy internetu za Oceanem - AT&T oraz Verizon. Wątpliwości co do sensowności takiego kierunku rozwoju nie ma za to Julius Genachowski - przewodniczący FCC. Jego zdaniem pozwoli to na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i stworzenie nowych miejsc pracy.

Sonda
Inicjatywa Google jest:
  • marnotrawstwem pieniędzy
  • sposobem na przyspieszenie rozwoju
  • fanaberią firmy
wyniki  komentarze

Ponieważ jednak nie ma co do tego pewności, może warto by było podążyć śladem Google. Firma ogłosiła w zeszłym tygodniu, że rozpoczyna pracę nad budową sieci, która zapewni transfer na poziomie do 1 Gbps. Ma ona jednak zamiar podłączyć nie więcej niż pół miliona domów. Projekt ma bowiem charakter eksperymentalny.

>> Czytaj więcej: Google: Budujemy sieć o prędkości 1 Gbps

W Europie to, co proponują w Stanach Zjednoczonych, nie wydaje się być czymś nadzwyczajnym. BT, największy operator telekomunikacyjny w Wielkiej Brytanii, zapowiedział potężne inwestycje w rozwój infrastruktury - pierwsze efekty mają być widoczne już podczas igrzysk olimpijskich w Londynie za dwa lata. Docelowo nowe sieci światłowodów mają mieć maksymalną prędkość na poziomie 100 Mbps, miedziowe 40 Mbps.

Podobne plany ma Finlandia. Nie dość, że szybki dostęp do internetu uznany tam został za jedno z podstawowych praw obywatela, to dodatkowo państwo chce zapewnić do 2015 roku transfer na poziomie właśnie 100 Mbps.

>> Czytaj więcej: Szybki internet podstawowym prawem obywatela


Następny artykuł » zamknij

Prawa Sukcesu. Tom V i VI


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.