UOKiK zbada fuzję ITI i Canal+

21-03-2012, 15:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup medialnych ITI i Canal+. Przedsiębiorcy poprosili Komisję Europejską o przekazanie transakcji polskiemu urzędowi antymonopolowemu.

Komisja Europejska oraz krajowe organy antymonopolowe uprawnione są do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. KE analizuje transakcje, w których łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi co najmniej 2,5 mld euro. Z kolei Prezes UOKiK właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

Uczestnicy transakcji, która ma wymiar "unijny", mogą jednak złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski - jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który może wyrazić zgodę na ocenę skutków danej transakcji.

Tak było w przypadku przekazanej polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez Komisję Europejską koncentracji obejmującej dwie transakcje - pierwsza polega na przejęciu wspólnej kontroli przez grupy medialne Canal+ i ITI nad spółką TVN. Druga obejmuje przejęcie wspólnej kontroli przez grupę Canal+ i TVN nad płatnymi telewizjami Cyfra+ i ITI Neovision.

Czytaj też: Telewizje kablowe: Połączą się, by walczyć z TP SA

Grupa Canal+ należy do międzynarodowej grupy Vivendi. Działa głównie we Francji, zajmując się produkcją, dystrybucją i marketingiem kanałów telewizyjnych na wszystkich rodzajach platform. W Polsce Canal+ działa poprzez operatora oferującego usługi płatnej telewizji satelitarnej - Cyfra+.

Grupa ITI - International Trading and Investment Holdings - prowadzi działalność rozrywkowo-medialną, w szczególności oferuje transmisje telewizyjne, płatną telewizję satelitarną, usługi online oraz działa w branży wydawniczej. Do grupy należą m.in. spółka telewizyjna TVN - nadawca kilku licencjonowanych płatnych kanałów tematycznych oraz ITI Neovision, właściciel platformy telewizji satelitarnej n.

Biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą miały miejsce w Polsce, sprawa została przekazana do UOKiK. Zdaniem Komisji Europejskiej polski urząd antymonopolowy ma doświadczenie w ocenie sektora telewizyjnego i reklamowego, co znalazło odzwierciedlenie w wydanych do tej pory decyzjach dotyczących tego obszaru. UOKiK zgodził się na przejęcie sprawy.

Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez Prezes Urzędu, po wpłynięciu wniosku do UOKiK.

To pierwszy przypadek, kiedy przedsiębiorca wnioskuje o przejęcie transakcji przez polski urząd antymonopolowy. Jak pokazuje praktyka, przedsiębiorcy z pozostałych państw UE sporadycznie korzystają z tego przywileju. W latach 1990-2011 stało się tak jedynie w 67 sprawach na blisko 5 tys. transakcji zgłoszonych Komisji Europejskiej. Wszystkie z nich zostały przekazane urzędom krajowym i były przez nie rozpatrywane.


Źródło: UOKiK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031