UOKiK: 14 mln zł kar dla Poczty Polskiej i telekomów

15-01-2009, 17:53

Pięć firm musi zapłacić kary w łącznej wysokości blisko 14 milionów złotych za świadczenie usług niezgodnie z zawartymi umowami oraz za stosowanie niedozwolonych klauzul umownych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Poczcie Polskiej na podstawie raportów Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który stwierdzał, że narodowy operator nie doręcza zbyt wielu przesyłek w terminie. Procedura przeciwko przedsiębiorstwu została wszczęta w lipcu, gdy po raz kolejny okazało się, że paczki i listy nie docierają do adresatów na czas.

Sytuację Poczty dodatkowo pogorszył strajk listonoszy z początku czerwca 2008 roku. Od tego czasu Urząd Komunikacji Elektronicznej kilkukrotnie upominał operatora pocztowego, że nie wywiązuje się z obowiązków nałożonych na niego przez ustawy. Działania te nie przynosiły jednak efektów. Dlatego sprawy w swoje ręce wziął UOKiK, który stwierdził, że Poczta Polska, nie doręczając przesyłek w ustawowych terminach, nie dotrzymuje warunków umów zawartych z klientami w momencie ich przyjmowania.

Na podstawie danych z 2007 roku Urząd stwierdził, że Poczta nie wywiązała się ze swoich obowiązków w odniesieniu do listów priorytetowych dostarczanych następnego dnia po nadaniu, wszystkich listów zwykłych, paczek priorytetowych i zwykłych. UOKiK nakazał zmianę praktyk, powodujących opóźnienia i nałożył na firmę karę w wysokości 6,6 milionów złotych.

Prezes UOKiK - Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel - nie oszczędziła także telekomów. Czterem z nich zarzuciła stosowanie w umowach niezgodnych z prawem klauzul.

W przypadku firm Toya i Dialog Urząd zwrócił uwagę na opłaty, jakie firmy te pobierają od swoich klientów w przypadku ponownego podłączenia usług w sytuacji, gdy odłączenie nastąpiło na skutek nieuregulowanych rachunków. UOKiK uznał, że nie można podwójnie karać za to samo przewinienie - klienci, którzy płacą rachunki po terminie uiszczają dodatkowo odsetki karne.

Aster w swoich umowach zastrzegał, że klienci muszą zapłacić rachunki nawet wtedy, gdy ich fizycznie - z różnych przyczyn - nie otrzymają. Firma zastrzega sobie także, że klientowi przysługiwać będzie odszkodowanie za przerwy w świadczeniu usług telekomunikacyjnych trwających dłużej niż 48 godzin od momentu zgłoszenia awarii. Zdaniem UOKiK klient, jako słabsza strona umowy, powinien zapłacić rachunek pomniejszony o kwotę adekwatną do całości trwania przerwy.

Z kolei Tele2 żądało od klientów zrywających umowy zwrotu przyznanej rzekomo ulgi. Urząd nie kwestionuje samego prawa do pobierania tego typu opłat, jednak w przypadku operatora chodziło także o pakiety bezpłatnych minut, jakie klient uzyskiwał w momencie podpisania umowy.

Telefonia Dialog musi zapłacić 1,8 mln zł, Aster prawie 1,6 mln zł, Tele2 blisko 4 mln zł, natomiast na Toyę nie została nałożona kara finansowa, gdyż operator zobowiązał się usunąć do końca stycznia br. z regulaminu zakwestionowane zapisy i powiadomić o tym klientów.

Decyzje Prezesa UOKiK nie są ostateczne, a stronom przysługuje prawo do odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Źródło: UOKiK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930