Uniwersytet Jagielloński we współpracy z HackerU wyszkoli specjalistów Blue Team

10-12-2021, 09:40

Zespół CSIRT GOV zarejestrował w tym roku trzykrotnie więcej zgłoszeń incydentów cyberbezpieczeństwa niż w roku ubiegłym. By odwrócić trend, potrzebujemy więcej wykwalifikowanych specjalistów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W czwartek, 9 grudnia, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, prof. dr hab. Włodzimierz Zwonek, podpisał umowę o współpracy z HackerU, globalnym liderem wśród instytutów szkoleniowych w dziedzinie Cybersecurity i cyfrowej transformacji. Instytucje oferować będą wspólnie program szkoleniowy z zakresu cyberbezpieczeństwa, który będzie pierwszym kompleksowym programem nauczania cyberbezpieczeństwa defensywnego na polskim rynku.

Prof. dr hab. Włodzimierz Zwonek, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, oraz Marek Gajewski, prezes HackerU Polska po podpisaniu umowy o współpracy

Prof. dr hab. Włodzimierz Zwonek, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UJ,
oraz Marek Gajewski, prezes HackerU Polska po podpisaniu umowy o współpracy

Praca szuka człowieka

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to w Polsce wciąż zawód deficytowy. Co za tym idzie, do pracy chętnie przyjmowani są dobrze wykwalifikowani specjaliści, których średnie zarobki to 15 tysięcy złotych miesięcznie. To idealny moment, żeby się przebranżowić.

 

|| Nie masz doświadczenia w branży IT, a marzy Ci się nowa praca? Zdobądź nowe kompetencje już w kilka miesięcy, zmień swoje życie zawodowe i rozpocznij pracę w branży przyszłości.

Sprawdź szkolenia na programistów >>

 

– Z opublikowanego niedawno raportu “Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce 2021” wydanego wspólnie z HRK, wynika, że wciąż mamy około 17 500 nieobsadzonych miejsc pracy na stanowiskach branży cybersecurity, a liczba ta, o ile nie zaczniemy odpowiednio kształcić specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, będzie rosnąć – komentuje Marek Gajewski, prezes HackerU Polska. – Pogłębiające się braki przekładają się na coraz większą ekspozycję polskich firm i instytucji na cyberprzestępczość.

Trzy razy więcej ataków

Od początku roku do końca października zespół CSIRT GOV zarejestrował 581 952 zgłoszonych incydentów – podejrzanych działań w sieci, m.in. wirusów i ataków socjotechnicznych. To ponad trzykrotnie więcej niż w całym 2020 roku.

– Powołanie odpowiednich jednostek ds. cyberbezpieczeństwa może znacznie zniwelować zagrożenie cyberatakami. Istotną rolę odgrywają zespoły Blue Team, składające się ze specjalistów ds. bezpieczeństwa defensywnego, które są odpowiedzialne za utrzymanie wewnętrznych zabezpieczeń sieci oraz ochronę przed cyberatakami i zagrożeniami – mówi Maciej Cieśla, Head of Cybersecurity HackerU. – Do ich zadań należy także monitorowanie tego, co się dzieje w sieci i jakie pakiety są wysyłane do aplikacji. Obserwują również akcje wykonywane na stacjach roboczych i serwerach.

To właśnie na kształcenie specjalistów Blue Team będzie ukierunkowany nowy program szkoleniowy organizowany w ramach współpracy UJ i HackerU. Zajęcia będą odbywały się online, a od przyszłych uczestników nie jest wymagane doświadczenie w branży IT. Zapisy ruszą już na początku nowego roku.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.