Unity, czyli Android i iOS stają się jednością

ARTYKUŁ PROMOCYJNY 02-03-2012, 13:21

Kilka lat temu, spędzając semestr studiów na duńskiej politechnice (Denmark University of Technology), gdzieś w kuluarach obił mi się o uszy termin "Unity". Wkrótce potem okazało się, że jeden z moich kolegów w ramach swojej pracy magisterskiej pisze grę trójwymiarową, w którą można grać poprzez przeglądarkę internetową - robi to za pomocą silnika Unity 3D.

Minęło kilka lat, ja zająłem się tworzeniem oprogramowania na urządzenia mobilne i znowu - oceniając aplikacje na platformę Android, które wzięły udział w konkursie Google w 2009 roku - natknąłem się na tajemnicze logo z białym sześcianem na czarnym tle i napisem Unity 3D...

Gdy w końcu dowiedziałem się, że ów kolega pozostał na stałe w Kopenhadze i pracuje w siedzibie Unity 3D, a jego firma w 2010 roku dostała prestiżową nagrodę „Technology Innovation” przyznaną przez Wall Street Journal, postanowiłem sprawdzić, czym szczególnym jest to Unity.

Zobacz: Jak zarabiać na grach i aplikacjach mobilnych?

Unity to prostota i wygoda użycia, ale również bardzo rozbudowane możliwości, które poszerzają się z każdym kolejnym numerem wersji (właśnie ukazała się wersja 3.5).

Gdy zaczynałem przygodę z Unity, dokładnie miesiąc zajęło mi stworzenie pierwszej gry (a pracowałem wtedy również na etat), którą wydałem na platformę Android i iOS (nie mając wcześniej z iOS w ogóle do czynienia!).

Głównym założeniem silnika jest to, że aplikacje tworzy się w nim, abstrahując całkowicie od tego, na jaką platformę docelowo będziemy chcieli je wydać. Ja swoją pierwszą grę testowałem wyłącznie przy użyciu darmowej licencji silnika i przeglądarki internetowej, dopiero potem, w ciągu zaledwie jednego dnia zbudowałem ją na iOS, wrzuciłem na swojego iPhone'a i oto ku mojemu zaskoczeniu po prostu działała!

Unity to narzędzie wyposażone w rozbudowany edytor graficzny – mamy możliwość po prostu przeciągać kolejne modele, ustawiać je na scenie, zagnieżdżać (tu analogia do narzędzi firmy Adobe przeznaczonych do tworzenia animacji Flash). Zachowania naszych modeli opisujemy skryptami, wykorzystując jeden z języków: javascript, C# czy Boo.

Jeśli dodamy do tego bardzo rozbudowaną dokumentację, liczne przykłady i fora, na których z łatwością znajdziemy pomoc, Unity staje się naprawdę atrakcyjnym narzędziem.

Zobacz: Warsztaty z projektowania aplikacji mobilnych na platformę Android

Co więcej, Unity posiada zintegrowany Assets Store, w którym możemy dokupić modele, skrypty, czy całe sceny do gry, którą tworzymy. Co ciekawe, pojawiły się firmy i programiści, którzy utrzymują się właśnie z tworzenia pluginów czy „assetów”, które będą wykorzystane przez programistów pracujących w Unity. Zdarzyło mi się również zakupić plugin implementujący potrzebną funkcjonalność (np. integracja z apple'owskim Game Center), którego napisanie od początku zajęłoby mi kilka dni.

Więcej o Unity, jego wykorzystaniu i możliwościach opowiem podczas warsztatów „Jak zarabiać na aplikacjach mobilnych” organizowanych 27 marca przez firmę Clever Point. Również w serwisie mobilnidranie.pl, który specjalizuje się w wieściach z rynku mobilnego, znajdziecie sporo informacji o tym, jak optymalnie wykorzystać Unity do tworzenia aplikacji przynoszących zysk.

Piotr Stalewski (mobilnidranie.pl / Clever Point)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy