Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Unijna tarcza dla lokalnych produktów przed przywłaszczeniem: Zmiany w przepisach o własności intelektualnej

08-11-2023, 17:02

Czy lokalne wyroby rzemieślnicze otrzymają w końcu należytą ochronę w Unii Europejskiej? Przepisy mające chronić regionalne produkty przed przywłaszczeniem przez osoby trzecie i światowe korporacje nabierają realnych kształtów. Co to oznacza dla konsumentów i wytwórców?

Unijna tarcza dla lokalnych produktów przed przywłaszczeniem: Zmiany w przepisach o własności intelektualnej

W skrócie

Unijne rozporządzenie nr 2023/2411 wprowadza od połowy listopada ochronę własności intelektualnej dla wytwórców lokalnych produktów. Ma to zapobiec przywłaszczaniu regionalnych dóbr przez korporacje i wzmocnić świadomość konsumencką.

Dlaczego to ważne

Zapewnienie szerokiej ochrony oznaczeń geograficznych ma kluczowe znaczenie dla autentyczności i renomy lokalnych wyrobów. Dla branży rzemieślniczej to szansa na ochronę tradycji i zwiększenie konkurencyjności na jednolitym rynku europejskim.

W szczegółach

  • Rozporządzenie UE 2023/2411 chroni produkty nierolne związane z regionem, jak np. ceramika z Bolesławca czy włoskie szkło Murano.
  • Procedura rejestracyjna będzie składać się z dwóch etapów: na poziomie krajowym i unijnym. Ma umożliwić szybsze uzyskanie ochrony.
  • Jak informuje Prawo.pl, aby uzyskać oficjalną ochronę, nazwa produktu ma kwalifikować się jako oznaczenie geograficzne, jeśli produkt spełni łącznie trzy warunki: jest zakorzeniony w określonym miejscu, regionie lub kraju lub z niego pochodzi; dana jakość, renoma lub inna cecha charakterystyczna produktu jest wynikiem jego pochodzenia geograficznego oraz co najmniej jeden etap produkcji odbywa się na tym obszarze geograficznym.
  • Wprowadzony zostanie jednolity rejestr unijny dla zwiększenia przejrzystości. Ma być ogólnodostępny, aby informacje o produkcie mogli sprawdzić również zainteresowani konsumenci.

Co mówią eksperci

Nina Jankowska z Kancelarii Patentowej Patpol podkreśla, że wejście w życie rozporządzenia będzie wymagało zmian w polskim prawie i wyznaczenia organu zarządzającego krajowym etapem rejestracji.

Szerszy obraz

Rozporządzenie to odpowiedź na wieloletnie dążenia do lepszej ochrony lokalnego dziedzictwa i know-how. Odpowiednio stosowane, może znacząco wpłynąć na wzrost gospodarczy regionów i promować europejskie rzemiosło na świecie.

Wnioski

Nowe przepisy UE stanowią istotny krok w kierunku ochrony tożsamości i jakości lokalnych produktów. Dla konsumentów to gwarancja autentyczności, dla producentów - ochrona dorobku i możliwość rozwoju.

Szczegóły w serwisie prawo.pl >>

Foto: Freepik. Treść w oparciu o materiał prasowy PAP MediaRoom


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *