Unia ureguluje ceny rozmów? Jest 774 proc. różnicy między cenami połączeń w UE

06-08-2013, 12:58

Holender może zapłacić za rozmowę telefoniczną nawet 774% więcej niż obywatel Litwy. Komisja Europejska uważa, że to dziwnie duża dysproporcja i zapowiada stworzenie przepisów, które ujednolicą unijny rynek telekomunikacyjny.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przyzwyczailiśmy się do tego, że Komisja Europejska ingeruje w ceny roamingu. Unijny regulator już dawno temu zauważył, że ceny usług roamingowych były bardzo różne w różnych krajach, co sugerowało, że w rzeczywistości są to opłaty wyssane z palca.

Dziś Komisja Europejska ogłosiła podobne spostrzeżenia, ale dotyczące kosztów krajowych i międzynarodowych połączeń telefonicznych. Najbardziej zróżnicowane w Unii są ceny krajowych połączeń w sieciach komórkowych. Różnice w cenach pomiędzy Litwą (gdzie połączenia są najtańsze), a Holandią (gdzie są najdroższe) sięgają 774%.

Różnica cen nie do wyjaśnienia?

Zdaniem KE takich rozbieżności cenowych nie można wyjaśnić różnicami w jakości czy kosztach świadczenia usług ani też różnicami między siłą nabywczą konsumentów w poszczególnych państwach. Wskazują na to dużo mniejsze różnice cen w kategoriach podstawowych towarów i usług.

Przykładowo, cena litra mleka waha się między 0,69 EUR a 0,99 EUR, bez względu na miejsce w Unii, co stanowi różnicę w cenie wynoszącą 43%. W przypadku produktów kupowanych sporadycznie, jak np. iPad, rozbieżność w cenach na terytorium Unii sięga jedynie 11%.

Wykres poniżej przedstawia różnice między średnimi cenami połączeń telefonicznych w krajach UE. W Polsce mamy ceny połączeń niższe od unijnej średniej i w ogóle jedne z najniższych w UE.

wykres

Kolejny wykres pokazuje różnice w cenach żywności (linia czerwona) i międzynarodowych połączeń telefonicznych w poszczególnych krajach, u wybranych operatorów (linia niebieska).

wykres

Sonda
Czy ceny połączeń telefonicznych powinny być regulowane na poziomie UE?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Komisja "wzmocni jednolity rynek"

- Dane te wyraźnie pokazują, że 28 istniejących obecnie krajowych rynków telekomunikacyjnych nie przynosi konsumentom korzyści, jakie dałby im jednolity rynek. Pilne podjęcie działań w celu stworzenia prawdziwie jednolitego rynku, który zapewni odpowiedni poziom łączności na całym kontynencie, ma pierwszorzędne znaczenie dla całej Unii Europejskiej - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes. 

W związku z tymi różnicami Neelie Kroes zapowiada, że przedstawi nowy pakiet służący wzmocnieniu jednolitego rynku telekomunikacyjnego. Można to chyba odebrać jako zapowiedź regulowania cen połączeń telefonicznych na poziomie UE.

Czytaj także: Zagrożona neutralność internetu w UE - zobacz dokument z wyciekuSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.