Ulga internetowa wraca, ale nie dla wszystkich. Politycy robią internautów w balona

25-10-2012, 11:40

Ulga internetowa wróci, ale wydaje się, że to tylko pokazówka polityków. Wczoraj Sejm podjął także decyzje dotyczące zniesienia monopolu Poczty Polskiej oraz powołania Komisji Administracji i Cyfryzacji.

Ulga internetowa - tylko na pokaz

Miała zniknąć w 2013 roku. Senat wprowadził jednak poprawkę do Ustawy o PIT, która tę ulgę przywracała. Sejm poprawkę przyjął, ale mimo to nie wszyscy skorzystamy z ulgi. Obawiamy się nawet, że większość naszych Czytelników z niej nie skorzysta.

Senat zaproponował, aby odliczenie 760 zł przysługiwało w dwóch następujących po sobie latach, jeżeli wcześniej podatnik nie korzystał z odliczenia. Oznacza to, że osoby po raz pierwszy korzystające z ulgi w rozliczeniu za rok 2012 będą mogły skorzystać z niej jeszcze za rok 2013.

Co senatorowie i posłowie chcieli przez to osiągnąć? Wprowadzić ulgę dla internetowych nowicjuszy? Trudno nie odnieść wrażenia, że chodzi tylko o udawanie, że wspiera się informatyzację społeczeństwa, zamiast autentycznego jej wspierania.

Senacka poprawka uzyskała najpierw poparcie Komisji Finansów Publicznych na posiedzeniu 24 października br. Potem posłowie zaakceptowali wszystkie zaproponowane przez senatorów zmiany. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Czytaj: Ulga internetowa także z fakturą elektroniczną

Prawo pocztowe - koniec monopolu Poczty Polskiej?

W czasie ostatniego posiedzenia posłowie rozpatrzyli w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy Prawo pocztowe. To jest właśnie ta ustawa, która ma znieść monopol Poczty Polskiej na przesyłki z korespondencją lub reklamowe do 50 g. Może to mieć znaczenie także dla e-handlu.

Wspomniana ustawa nie tylko ma znieść monopol PP, ale też ustali nowe definicje usług pocztowych i usługi powszechnej:

  • Usługą pocztową nie będzie cały proces – od nadania przesyłki do jej doręczenia. Firmy działające na rynku pocztowym będą mogły się specjalizować np. tylko w doręczaniu.
  • Usługa powszechna nie będzie natomiast obejmować przesyłek reklamowych i przesyłek nadawców masowych, a jej finansowanie będzie się odbywać poprzez fundusz kompensacyjny, do którego składki będą odprowadzać podmioty działające na rynku.

Sonda
Podoba Ci się decyzja w sprawie ulgi internetowej?
  • nie, ta ulga powinna być bardziej powszechna
  • nie, tę ulgę trzeba całkiem znieść
  • tak
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 8 października 2012 r., a 15 października 2012 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Izba zdecydowała, że projekt trafi do dalszych prac w Komisji Infrastruktury. Komisja będzie miała czas na przedstawienie sprawozdania do 20 listopada br.

I... kolejne komisje

Jeszcze jedna decyzja istotna dla procesów informatyzacji to przekształcenie dotychczasowej stałej sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w Komisję Spraw Wewnętrznych oraz powołanie dodatkowej stałej Komisji Administracji i Cyfryzacji. Do zadań Komisji będą należeć sprawy administracji państwowej oraz – przejęte od Komisji Infrastruktury – sprawy łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowych, a także telekomunikacji.

Czytaj: Koniec monopolu Poczty Polskiej od 2013 r. Rząd przyjął projekt ustawy


Źródło: Sejm
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy