Ułatwić start usługom muzycznym i płacić artystom - europarlament to popiera

10-07-2013, 13:02

Przeszkodą w rozwoju rynku muzycznego w UE są pośrednicy, którzy wymagają kupienia wielu licencji i ociągają się z wypłacaniem artystom wynagrodzeń. Parlament Europejski może to zmienić, a jego komisja ds. prawnych przyjęła istotne propozycje w tym zakresie.

W ubiegłym roku Dziennik Internautów informował, że Komisja Europejska postanowiła rozwiązać dwa problemy europejskiego rynku muzycznego:

  • ułatwić zakup licencji na sprzedaż muzyki, szczególnie dla usług online;
  • zdyscyplinować organizacje zarządzające prawami autorskimi (takie jak polski ZAiKS), aby wypłacały pieniądze artystom, a nie tylko trzymały je u siebie.

Konieczne są zatem zmiany w działaniu pośredników, którzy stoją pomiędzy twórcami a klientami. Tacy pośrednicy lubią się prezentować jako instytucje wspomagające rynek muzyki, ale w rzeczywistości są "wąskim gardłem", utrudniającym życie zarówno artystom, jak i odbiorcom i sprzedawcom muzyki.

Komisja JURI wspiera zmiany

Wczoraj komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego (JURI) przyjęła propozycje nowych przepisów w tym zakresie. Dzięki nim w przyszłości twórcy nowych usług muzycznych online nie będą musieli dogadywać się organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) w każdym kraju UE. Zamiast tego będą zawierać mniejszą liczbę umów z organizacjami, których działalność wykracza poza granice jednego kraju.

Komisja JURI przyjęła też poprawkę, która ma zapewnić, że mniejsze podmioty również będą miały dostęp do takiego ułatwionego licencjonowania.

Sonda
Czy system sprzedawania licencji na muzykę i wynagradzania artystów wymaga reformy?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Artysta krócej poczeka na pieniądze

Jeśli chodzi o pieniądze dla artystów, to Komisja Europejska pierwotnie chciała, aby wypłacanie pieniędzy następowało do 12 miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego, w którym dany przychód został uzyskany. Europosłowie poprawili tę propozycję, skracając  termin do 3 miesięcy.

Nowe przepisy mają też zapewnić, że artyści będą mieli większą swobodę w wybieraniu organizacji zbiorowego zarządzania.

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 22 europosłów z komisji JURI. Nie było głosów przeciw, nikt się nie wstrzymał. Przedstawiciele komisji otrzymali mandat, aby negocjować w tej sprawie z ministrami państw UE.

Czytaj także: Zmiana tytułu pozbawia artystę przychodów? Tak bywa z prawami autorskimi


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy