Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: Udało się obniżyć ceny połączeń F2M

05-08-2010, 12:01

Ceny połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki wyraźnie spadły w ciągu ubiegłego roku, także u operatorów alternatywnych - wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oznacza to, że miało sens obniżanie stawek MTR.

robot sprzątający

reklama


UKE przeanalizował ceny detaliczne za usługi połączeń na komórki oferowane przez dziewięciu operatorów stacjonarnych, którzy mają w sumie 98% rynku. Z analizy wynika, że połączenia F2M (czyli z tel. stacjonarnego na komórkę) przynoszą operatorom stacjonarnym wyższe przychody niż jakiekolwiek inne rodzaje połączeń, nawet mimo spadku liczby takich połączeń w ostatnim czasie.

Wyższa cena połączeń F2M wynika z tego, że operatorzy stacjonarni muszą płacić operatorom komórkowym za zakańczanie połączeń w ich sieci (tzw. stawki MTR). Te opłaty są wyższe niż tzw. stawki FTR, czyli te wnoszone przez operatorów komórkowych za rozmowy kończące się w sieci stacjonarnej. 

Komisja Europejska w ubiegłym roku zwróciła uwagę na to, że różnica w poziomach stawek FTR i MTR nie ma już uzasadnienia i ustaliła metodologię wyliczania ich wysokości. UKE zabrał się za obniżanie stawek MTR i teraz już wiemy, że przyniosło to zamierzony efekt. 

Z przedstawionej przez UKE analizy wynika, że średnie ceny połączeń do Orange, Ery i Plusa w okresie od 1 lipca 2009 r. do 1 maja 2010 r. zostały obniżone średnio o prawie 29%, z 0,73 PLN do 0,52 PLN za minutę połączenia.

Jedynie Dialog i Multimedia Polska nie obniżyły cen połączeń do operatorów sieci Orange, Era i Plus. Pozostali operatorzy (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, PTC, UPC Polska, Netia i TP) dokonali obniżek.

(...) choć przełożenie efektów regulacji rynku hurtowego zakańczania połączeń głosowych w sieciach ruchomych na poziom cen na rynku detalicznym następuje z reguły z pewnym opóźnieniem (a niektórzy operatorzy stacjonarni nie obniżają swoich cen detalicznych w ogóle), to jednak bezsprzecznie działania regulacyjne na szczeblu hurtowym przekładając się na rynek detaliczny, przyczyniają się do zwiększania dostępności i wykorzystania usług telekomunikacyjnych - czytamy w analizie UKE.

Jeśli chodzi o połaczenia do Play, to ceny obniżyli wszyscy ujęci w analizie operatorzy z wyjątkiem PTC (średnio o 11% z 0,94 PLN do 0,83 PLN za minutę połączenia). W przypadku PTC cena wzrosła o 16%.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik