UKE: Udało się obniżyć ceny połączeń F2M

05-08-2010, 12:01

Ceny połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki wyraźnie spadły w ciągu ubiegłego roku, także u operatorów alternatywnych - wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oznacza to, że miało sens obniżanie stawek MTR.

UKE przeanalizował ceny detaliczne za usługi połączeń na komórki oferowane przez dziewięciu operatorów stacjonarnych, którzy mają w sumie 98% rynku. Z analizy wynika, że połączenia F2M (czyli z tel. stacjonarnego na komórkę) przynoszą operatorom stacjonarnym wyższe przychody niż jakiekolwiek inne rodzaje połączeń, nawet mimo spadku liczby takich połączeń w ostatnim czasie.

Wyższa cena połączeń F2M wynika z tego, że operatorzy stacjonarni muszą płacić operatorom komórkowym za zakańczanie połączeń w ich sieci (tzw. stawki MTR). Te opłaty są wyższe niż tzw. stawki FTR, czyli te wnoszone przez operatorów komórkowych za rozmowy kończące się w sieci stacjonarnej. 

Komisja Europejska w ubiegłym roku zwróciła uwagę na to, że różnica w poziomach stawek FTR i MTR nie ma już uzasadnienia i ustaliła metodologię wyliczania ich wysokości. UKE zabrał się za obniżanie stawek MTR i teraz już wiemy, że przyniosło to zamierzony efekt. 

Z przedstawionej przez UKE analizy wynika, że średnie ceny połączeń do Orange, Ery i Plusa w okresie od 1 lipca 2009 r. do 1 maja 2010 r. zostały obniżone średnio o prawie 29%, z 0,73 PLN do 0,52 PLN za minutę połączenia.

Jedynie Dialog i Multimedia Polska nie obniżyły cen połączeń do operatorów sieci Orange, Era i Plus. Pozostali operatorzy (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, PTC, UPC Polska, Netia i TP) dokonali obniżek.

(...) choć przełożenie efektów regulacji rynku hurtowego zakańczania połączeń głosowych w sieciach ruchomych na poziom cen na rynku detalicznym następuje z reguły z pewnym opóźnieniem (a niektórzy operatorzy stacjonarni nie obniżają swoich cen detalicznych w ogóle), to jednak bezsprzecznie działania regulacyjne na szczeblu hurtowym przekładając się na rynek detaliczny, przyczyniają się do zwiększania dostępności i wykorzystania usług telekomunikacyjnych - czytamy w analizie UKE.

Jeśli chodzi o połaczenia do Play, to ceny obniżyli wszyscy ujęci w analizie operatorzy z wyjątkiem PTC (średnio o 11% z 0,94 PLN do 0,83 PLN za minutę połączenia). W przypadku PTC cena wzrosła o 16%.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy