Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: Technologie przyczyniają się do większego zużycia energii

28-01-2011, 20:40

Szybki rozwój technologiczny przyczynia się do większego zużycia energii elektrycznej i zwiększenia efektu cieplarnianego przez emisję dwutlenku węgla. UKE prezentuje plan działania mający to ograniczyć.

robot sprzątający

reklama


Problem większego zużycia energii wynika głównie z gwałtownego przyspieszenia rozwoju technologicznego w ostatnich dziesięcioleciach. Wina leży zarówno po stronie dostawców, operatorów, jak i samych odbiorców usług (np. telekomunikacyjnych). Powodem są również urządzenia, które emitują ciepło. Według UKE 2,5% zmian klimatycznych powoduje sektor komunikacji elektronicznej poprzez emisję gazów cieplarnianych.

>> Czytaj też: Opera będzie oszczędzać energię

Sonda
Czy propozycje UKE są realne?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Technologia ma jednak dwie strony medalu. Z jednej strony jest to czynnik odpowiedzialny za zużycie energii, z drugiej strony - paradoksalnie - stanowi źródło oszczędzania energii dzięki inteligentnym systemom komunikacji elektronicznej. Systemy te wykorzystywane są na przykład do sprawnego sterowania na drogach, by nie powstawały korki. To niesie za sobą mniejsze zużycie paliwa i oszczędności w kieszeni użytkowników, jak i ograniczenie powstawania gazów cieplarnianych.

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej zmniejszenie zużywania energii w obecnie powstających sieciach jest wynikiem poważnej rewolucji polegającej na migracji z dzisiejszego modelu oddzielnych sieci (głosowych, telefonicznych, danych itp.) do wspólnej, zjednoczonej platformy IP sieci nowej generacji (NGN).

Dwie z najbardziej obiecujących technologii w zakresie poprawy efektywności energetycznej to systemy identyfikacji radiowej (RFID) i czujniki, które można łączyć ze sobą, tworząc wszechobecne sieci czujników (USN). Technologia ta może być używana w wielu różnych zastosowaniach środowiskowych, takich jak regulacja temperatury, skuteczna kontrola ogrzewania i oświetlenia, telemetria itd.

>> Czytaj też: Jak ekologicznie oszczędzać w biurze?

Migracja do sieci NGN, jak wspomniano, ma zmniejszyć zużycie energii o około 30-40% także poprzez wprowadzenie transmisji protokołu internetowego. Przejście na routing IP i przełączanie systemów ma pomóc w poprawie efektywności wykorzystania sieci szkieletowej.

Badania Global e-Sustainability Initiative (GeSI) zakładają, że poprzez wykorzystanie telepracy, wideokonferencji, e-papieru, e-commerce i mediów online można byłoby zaoszczędzić około 460 mln ton emisji CO2 w okresie do 2020 r. i w samym sektorze ICT zmniejszyć globalną emisję aż o 15% do 2020 r.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E