Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE przedstawił sprawozdanie dotyczące wywiązywania się Telekomunikacji Polskiej z obowiązku świadczenia usług w zakresie informacji o numerach telefonów abonentów.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił stan faktyczny poziomu świadczenia usług w zakresie ogólnokrajowego biura numerów oraz spisu abonentów. Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne do świadczenia obu usług zobowiązany powinien zostać największy operator. Decyzją UKE jest nim Telekomunikacja Polska.

Na podstawie informacji otrzymanych od operatora Urząd może przedstawić sprawozdanie dotyczące usług OBN (ogólnokrajowe biuro numerów) oraz OSA (ogólnopolski spis abonentów).

Usługa OBN polega na głosowym udzielaniu informacji o numerach telefonów abonentów znalezionych na podstawie danych przedstawionych przez osobę dzwoniącą. Zgodnie z prawem usługa winna być dostępna nieprzerwanie. UKE podkreśla, że operator może przekazać osobie dzwoniącej jedynie numer telefonu abonenta.

Telekomunikacja Polska posiada w OBN dane 83 przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Na łączną liczbę 16 001 504 rekordów, 8 428 170 należy do instytucji, natomiast 7 573 334 do osób prywatnych.

Usługa OSA polega na udostępnieniu zainteresowanym osobom informacji o numerach telefonów abonentów w formie drukowanej bądź elektronicznej. Urząd zaznacza, że oprócz udostępniania spisów abonentów w formie książek telefonicznych bądź na płytach CD lub DVD, możliwe jest także wykorzystanie w tym celu internetu.

Narodowy operator udostępnia dane o abonentach 72 firm telekomunikacyjnych. Łącznie dostępnych jest w ten sposób 6 434 029 rekordów, spośród nich 5 025 044 należy do klientów instytucjonalnych oraz 1 408 985 do klientów indywidualnych.

TP poinformowała także, że wyprodukowany w 2008 roku nakład OSA znacznie przekroczył faktyczne zapotrzebowanie klientów oraz innych operatorów. Na 617 850 egzemplarzy (płyt DVD z ogólnopolskim spisem abonentów, płyt CD dla województw oraz książek telefonicznych dla konkretnych miast) wydano 215 864. Urząd przypomina, że każdy abonent ma prawo do bezpłatnego egzemplarza OSA, zarówno w formie elektronicznej, jak i drukowanej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE