UE zastosuje "zasady otwartego internetu"

19-04-2011, 13:34

Obywatele i przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość łatwego dostępu do otwartego i neutralnego internetu - stwierdziła Komisja Europejska w przyjętym dziś sprawozdaniu. Deklaracja szlachetna, ale co to znaczy "neutralny internet"? Tego Komisja Europejska dobrze nie wie, ale padły pewne istotne deklaracje np. dotyczące blokowania legalnych usług.

W UE i USA trwa debata dotycząca tego, czy potrzebujemy neutralnego internetu i co to właściwie jest "neutralność". Głównym punktem tej debaty jest pytanie: czy można pozwolić operatorom na blokowanie wybranych usług lub oferowanie lepszego traktowania pakietom określonych dostawców e-usług?

Za oceanem Izba Reprezentantów sprzeciwiła się regulowaniu kwestii neutralności przez Federalną Komisję Łączności. W UE jest nieco inaczej. Komisja Europejska przyjęła dziś sprawozdanie, w którym podkreślono, że obywatele i przedsiębiorstwa muszą mieć możliwość łatwego dostępu do otwartego i neutralnego internetu.

>>> Czytaj: USA: Izba Reprezentantów przeciwna neutralności sieci

Komisja zapowiedziała, iż dopilnuje, aby nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji dotyczące przejrzystości, jakości usług i możliwości zmiany operatora, które mają wejść w życie 25 maja 2011 r., były stosowane w sposób zapewniający poszanowanie zasady neutralnego internetu. Komisja ma zwrócić uwagę m.in. na ograniczenia w zakresie legalnych usług i aplikacji oraz na to, czy połączenia szerokopasmowe, z których korzystają obywatele i przedsiębiorstwa UE, są tak szybkie, jak wynika z reklam dostawców usług internetowych.

KE poprosiła Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) o przeprowadzenie szczegółowego badania dotyczącego zapewnienia otwartego i neutralnego internetu. Co będzie potem?

- Pod koniec 2011 r. opublikuję wyniki (tego badania - red.), zwracając uwagę na przypadki blokowania lub ograniczania niektórych rodzajów ruchu. Jeżeli nie będę zadowolona z tych wyników, nie zawaham się przed podjęciem bardziej rygorystycznych środków, które mogą przyjąć formę wytycznych lub środków prawnych gwarantujących konkurencję i wybór, na jaki zasługują konsumenci. Jeżeli i to okaże się niewystarczające, jestem gotowa zabronić blokowania legalnych usług lub aplikacji - zapowiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Ponadto KE zwraca uwagę na to, że choć nie istnieje definicja "neutralności sieci", to od 25 maja 2011 r.  wejdą w życie nowe przepisy dotyczące telekomunikacji, które neutralności powinny sprzyjać. Zgodnie z nowym prawem organy regulacyjne ds. telekomunikacji państw członkowskich będą zobowiązane do promowania dostępu użytkowników internetu do informacji oraz do rozpowszechniania informacji lub korzystania z dowolnych aplikacji i usług.

Inne przepisy dotyczące neutralności sieci, które wejdą w życie pod koniec maja 2011 r., obejmują wymogi dotyczące: przejrzystości (np. ograniczenia dostępu do usług lub aplikacji, szybkość połączeń), jakości usług (organy regulacyjne mogą ustanowić minimalny poziom jakości) oraz możliwości zmiany operatora w ciągu jednego dnia roboczego.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych będą mieli obowiązek poinformowania konsumentów, przed podpisaniem umowy, o dokładnym charakterze usługi będącej przedmiotem umowy, z uwzględnieniem technik zarządzania ruchem i ich wpływu na jakość usług oraz wszelkich innych ograniczeń (np. limitów transferu lub dostępnych szybkości połączeń). BEREC zgłosił, że większość organów regulacyjnych państw członkowskich otrzymała skargi dotyczące różnic między deklarowaną a rzeczywistą szybkością połączenia internetowego.

Z dzisiejszego sprawozdania wynika, że odnotowano przypadki nierównego traktowania danych przez niektórych operatorów. Chociaż w wielu przypadkach sprawę udało się rozwiązać polubownie, często po interwencji krajowych organów regulacyjnych, niezbędne są bardziej szczegółowe informacje pozwalające na odróżnienie przypadków umownego lub faktycznego blokowania od przypadków, w których dostęp do określonych usług jest płatny dodatkowo.

W sprawozdaniu podkreślono ogólną zgodę co do faktu, że zarządzanie ruchem jest niezbędne dla zapewnienia płynnego ruchu w internecie, szczególnie w momentach obciążenia sieci, a tym samym dla zagwarantowania stałej dobrej jakości usług. Panuje powszechna zgoda co do tego, że operatorzy powinni mieć możliwość określania własnych modeli biznesowych i ustaleń komercyjnych. Nie można przy tym wykluczyć nadużyć np. w celu preferencyjnego traktowania jednej usługi. Komisja i BEREC mają "monitorować sytuację" w tym zakresie.

>>> Czytaj: UE: Więcej częstotliwości dla użytkowników sieci


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930