UE ureguluje internetowe zbiórki (crowdfunding)? Konsultacje już ruszyły

03-10-2013, 13:23

Wyzwolenie pełnego potencjału crowdfundingu i zminimalizowanie ryzyka z nim związanego to nowy cel Komisji Europejskiej. Na razie uruchomiono konsultacje, ale może to być pierwszy krok do stworzenia unijnych przepisów w tym zakresie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Crowdfunding, czyli społecznościowe finansowanie różnych projektów, to temat coraz bardziej modny. W mediach stałym tematem są oryginalne projekty starające się o wsparcie internautów, takie jak robotyczna ręka open source albo kontroler gier reagujący na stres.

UE uwolni potencjał crowdfundingu?

Oczywiście to zjawisko dostrzegają politycy i od czasu do czasu odczuwają potrzebę, by się nim zająć. W Polsce podjęto ostatecznie decyzje o takiej zmianie ustawy o zbiórkach, aby pozostawić crowdfunding w spokoju - nie regulować go szczególnie prawem. Unia Europejska może dojść do innego wniosku.

Dziś w Brukseli odbywają się warsztaty na temat crowdfundingu, które dotyczą "wyzwalania jego potencjału i redukowania ryzyka". To jednak nie wszystko. Komisja Europejska ogłosiła konsultacje społeczne dotyczące społecznościowych zbiórek. Celem tych konsultacji jest "zaprojektowanie optymalnych ram prawnych" dotyczących tej formy finansowania.

zdjęcie
Zdj. unijnej świnki skarbonki - Shutterstock.com

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier stwierdził, że trzeba się zastanowić nad wsparciem zarówno tych, którzy rozwijają platformy crowdfundingowe, jak i tych, którzy przekazują im pieniądze. Komisja obawia się, że bez odpowiednich uregulowań spadnie zaufanie do tej formy finansowania i ostatecznie okaże się ona chwilową modą, a przecież firmy mogą na tej formie finansowania skorzystać.

Sonda
Czy Unia powinna uregulować crowdfunding?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

W ramach uruchomionych dziś konsultacji Komisja prosi o opinie dotyczące m.in. definicji crowdfundingu, jego rozmiarów w UE, możliwych korzyści dla firm oraz możliwych oszustw i innych nadużyć. Komisja zwraca uwagę, że teoretycznie twórcy projektów mogą wprowadzać w błąd co do efektów albo problemy mogą dotyczyć samych platform zbiórkowych oraz sposobu, w jaki traktują one pieniądze darczyńców. 

Po przeprowadzeniu konsultacji Komisja Europejska może podjąć różne decyzje. Albo zaproponuje tzw. "miękkie prawo" (np. deklaracje, wytyczne, opinie), albo dojdzie do wniosku, że trzeba stworzyć przepisy dotyczące crowdfundingu.

Konsultacje potrwają do końca roku, a więcej informacji na ich temat znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej

Czytaj także: Zbiórkę pieniędzy da się zgłosić elektronicznie. Rząd przyjął projekt ustawySprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.