Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE prześcignie USA w produkcji chipów? Bruksela o tym marzy

23-05-2013, 15:06

Nową strategię przemysłową na rzecz elektroniki przedstawiła dziś Komisja Europejska. Komisarz Neelie Kroes wierzy, że Europa może produkować więcej chipów niż USA, jeśli tylko odpowiednio zaplanuje się inwestycje.

robot sprzątający

reklama


Komisja Europejska zainicjowała dzisiaj kampanię na rzecz skoordynowanych inwestycji publicznych w sektorze mikro- i nanoelektroniki, które pozwolą zwiększyć produkcję elektroniki w UE.

- Inne regiony świata aktywnie inwestują w chipy komputerowe, zatem Europa nie może pozostać w tyle - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes. - Chcę podwoić naszą produkcję chipów tak, by stanowiła około 20 proc. produkcji światowej. Chciałabym, aby produkcja chipów w Europie była wyższa niż ich produkcja krajowa w Stanach Zjednoczonych. Jest to cel, który możemy osiągnąć, o ile odpowiednio zaplanujemy nasze inwestycje - dodała Kroes.

Nowa strategia zakłada m.in. zwiększone i lepiej skoordynowane inwestycje w działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną. Chodzi m.in. o zacieśnienie współpracy transgranicznej. Oczekuje się, że 70 proc. inwestycji publicznych będzie pochodzić z państw członkowskich, a 30 proc. z UE.

zdjęcie
Zdjęcie elektroniki z Shutterstock.com

Kolejny cel to wzmocnienie trzech europejskich klastrów elektronicznych o światowym znaczeniu: w Dreźnie, Eindhoven/Leuven i Grenoble. Zakładane jest także połączenie ich z innymi europejskimi przodującymi klastrami, takimi jak Cambridge, Karyntia, Dublin i Mediolan.

Sonda
Czy Europa może prześcignąć USA w produkcji chipów?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Strategia skupi się wokół trzech "osi": tańsze chipy (przejście na płytki silikonowe o wielkości 450 mm, surowce do produkcji chipów), szybsze chipy oraz chipy inteligentniejsze. Komisja liczy też na zmobilizowanie 10 mld euro środków prywatnych, regionalnych, krajowych i unijnych na realizację wspólnych celów w zakresie badań naukowych i innowacji, w tym 5 mld euro za pośrednictwem wspólnego partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według KE europejski przemysł elektroniczny, osiągając od 2000 r. wzrost wynoszący średnio 5 % rocznie, zatrudnia obecnie bezpośrednio 200 tys. osób i wspiera pośrednio milion miejsc pracy, stwarzając duży popyt na wykwalifikowanych pracowników.

Czytaj także: Producenci chipów do kart w zmowie cenowej? Bruksela ciągle bada sprawę


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *