UE nie chce superregulatora, ale chce podziału telekomów

13-06-2008, 10:00

Stworzeniu europejskiego superregulatora rynku telekomunikacyjnego sprzeciwli się przedstawiciele rządów państw członkowskich UE na spotkaniu w Luksemburgu. Poparcie uzyskał jednak inne pomysł komisarz Viviane Reding - wprowadzenie instrumentu regulacyjnego jakim jest podział funkcjonalny.

Pomysł stworzenia europejskiego superregulatora padł w sierpniu ubiegłego roku. W wizji Viviane Reding decyzje takiego urzędu miały stać wyżej od decyzji krajowych instytucji. Miały one stanowić reguły jednolitej polityki regulacyjnej dla całej Europy. Jednym z głównych zadań superregulatora miało być przeprowadzanie podziałów narodowych monopolistów.

Plan był od początku krytykowany. Grupa ETNO zrzeszająca operatorów publicznych zarzuciła Komisji Europejskiej dorabianie kolejnej warstwy biurokracji nad rynkiem telekomunikacyjnym. Również regulatorzy poszczególnych państw nie byli zachwyceni wizją nagłego podporządkowania się polityce unijnej instytucji.

Na spotkaniu w Luksemburgu ministrowie państw członkowskich wyrazili dezaprobatę dla planu Reding, ale jednocześnie przyznali, że istniejąca już Europejska Grupa Regulatorów (ERG) powinna mieć wzmocnioną pozycję.

Ministrowie zgodzili się również z tym, że podział funkcjonalny jest potrzebny jako instrument regulacyjny, który skłoni wielkie narodowe telekomy do sprzedaży usług hurtowych operatorom alternatywnym na uczciwych zasadach. W proponowanej przez Reding dyrektywie znajduje zapis umożliwiający regulatorom taki podział i jeśli Parlament Europejski ostatecznie ją uchwali, droga do podziału TP będzie znacznie prostsza.

Sonda
Czy europejski superregulator był potrzebny?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Viviane Reding ma też nowy plan związany z reformą europejskich przepisów telekomunikacyjnych. Chodzi o ustalenie wytycznych, które zagwarantują telekomom inwestującym w sieci nowej generacji zwrot kosztów inwestycji w rozsądnym czasie, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do tych sieci dla ich konkurentów za odpowiednią opłatą.

Wytyczne tego typu nie będą prawnie wiążące dla państw EU, ale będą miały one obowiązek uwzględnić je. W razie odejścia od wytycznych będą musiały wyjaśnić, dlaczego się do nich nie zastosowały. Publikacja tych wytycznych powinna nastąpić po okresie wakacyjnym.


Następny artykuł » zamknij

Zmiany na MySpace

Źródło: PC World, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031