UE: automatyczne powiadamianie o wypadkach drogowych do 2015 r.

08-09-2011, 13:58

Samochody mogą same powiadamiać służby ratunkowe o wypadku za pomocą systemu eCall. Komisja Europejska przyjęła wczoraj pierwszy ze środków, który ma zapewnić działanie tego systemu. Unijna egzekutywa chce, by od 2015 r. system był instalowany we wszystkich nowych modelach samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


System eCall zyskał już oficjalne wsparcie operatorów telefonii komórkowej oraz państw UE. Ma on zapewnić, że służby ratunkowe szybko zjawią się w miejscu wypadku drogowego nawet wtedy, gdy uczestnicy wypadku nie będą w stanie ich wezwać. 

System eCall uruchamia się w sposób automatyczny, niezwłocznie po zarejestrowaniu poważnego zderzenia przez czujniki zamontowane w pojeździe. Po jego włączeniu system wybiera numer alarmowy 112, nawiązuje połączenie telefoniczne z odpowiednim centrum powiadamiania ratunkowego i przekazuje służbom ratunkowym informacje dotyczące wypadku (czas zdarzenia, lokalizacja, kierunek podróży). Połączenie eCall może być również aktywowane ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku w samochodzie.

Czytaj: 3,4 mln euro na dostępniejsze terminale samoobsługowe

Koszt instalacji systemu eCall w nowym aucie szacuje się na mniej niż 100 euro. Aby wyeliminować wątpliwości związane z ochroną prywatności, system eCall nie pozwala na śledzenie pojazdów. System nie wysyła sygnałów, dopóki nie zostanie aktywowany w razie wypadku.

Komisja Europejska wydała zalecenie, w którym wezwała państwa członkowskie do dopilnowania, by operatorzy telefonii komórkowej traktowali połączenia wykonywane z urządzeń eCall tak, jak inne połączenia z numerem 112, tzn. przyznawali im pierwszeństwo oraz nie naliczali za nie opłat. Państwa członkowskie powinny też dopilnować, aby operatorzy telefonii komórkowej wdrożyli systemy identyfikujące połączenia eCall w celu kierowania ich do centrum powiadamiania ratunkowego przystosowanego do ich obsługi.

Kolejnym krokiem Komisji może być przyjęcie specyfikacji dotyczących modernizacji centrów powiadamiania ratunkowego oraz wniosku dotyczącego rozporządzenia wprowadzającego obowiązek wyposażania, począwszy od 2015 r., wszystkich nowych modeli samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych w urządzenia eCall spełniające określone wymogi.

Obecnie jedynie 0,7 proc. wszystkich pojazdów osobowych w UE jest wyposażonych w automatyczne systemy powiadamiania służb ratunkowych, przy czym odsetek ten praktycznie nie wzrasta. Wspomniane systemy są chronione patentem i nie zapewniają interoperacyjności ani funkcjonowania w skali całej UE.

Czytaj także: Operatorzy chcą chronić przed skutkami wypadków drogowych


Źródło: Komisja Europejska


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.