Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE: 18 mln euro na jeszcze szybszy internet mobilny

19-08-2009, 07:43

O rozpoczęciu finansowania prac badawczych związanych z technologią LTE Advanced zdecydowała Komisja Europejska. Technologia ta zapewnia prędkość przesyłania danych do 1 Gb/s. Obecnie LTE staje się rozwiązaniem numer jeden, jeśli chodzi o kolejną generację sieci komórkowych.

robot sprzątający

reklama


Technologia LTE zapewnia prędkość dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G (do 100 Mbps). W Europie jest testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 r.

W latach 2004-2007 UE wspomogła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE (projekty WINNER I i II, realizowane przez konsorcjum 41 europejskich firm i wyższych uczelni). Wynikiem powyższego było opracowanie pierwszej koncepcji infrastruktury sieci opartej na LTE.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu finansowania kwotą kolejnych 18 mln euro prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE, czyli LTE Advanced. We wrześniu KE rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów dotyczących także sztandarowego projektu ARTIST4G, który opiera się na wynikach projektów WINNER oraz łączy firmy i badaczy z 9 krajów, także z Polski. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 r.

KE spodziewa się, że LTE zwiększy wydajność operatorów sieci, umożliwiając im świadczenie usług na rzecz większej liczby użytkowników po niższych cenach. Z kolei LTE Advanced znacznie zwiększy szybkość szerokopasmowego internetu mobilnego, co pozwoli na swobodne korzystanie z takich usług, jak wysokiej jakości telewizja lub wideo na żądanie.

Ponadto LTE efektywniej wykorzystuje widmo radiowe, umożliwiając sieciom komórkowym skorzystanie z "dywidendy cyfrowej". Sygnały będą przesyłane dalej niż za pomocą obecnie stosowanej technologii GSM. Tym samym ograniczona zostanie liczba nadajników potrzebnych do uzyskania takiego samego zasięgu sieci.

LTE będzie mogło zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu mobilnego w mniej zaludnionych regionach i przyczyni się do zmniejszenia "przepaści cyfrowej" pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi. Pod koniec 2008 r. 23% ludności na obszarach wiejskich UE nie miało dostępu do łącza internetowego DSL .


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E