Udostępnienie kanału TV w sieci to retransmisja. Wymaga zgody - wyrok ETS

11-03-2013, 12:13

Udostępnienie w internecie materiału telewizyjnego zawsze wymaga zgody autora, gdyż stanowi "publiczne udostępnianie" utworu - potwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości, wydając wyrok w sprawie ITV Broadcasting vs. TVCatchup (C-607/11).

Abonament RTV obejmuje internet?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu wydał ciekawy wyrok dotyczący TVCatchup (TVC). Oferuje ona dostęp przez internet do niekodowanych kanałów telewizyjnych.

Spółka ta uważała, iż ma prawo udostępniać przekazy, gdyż jej abonenci opłacają abonament telewizyjny i na tej podstawie mogą oglądać programy także przez internet. Co istotne, TVC wymagała od swoich klientów dowodu, że opłacili abonament.

Brytyjscy nadawcy telewizyjni byli innego zdania. Pozwali oni TVC do sądu High Court of Justice o naruszenie praw autorskich przysługujących im w stosunku do ich przekazów.

Sąd zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy podmiot taki, jak TVC, dokonuje "publicznego udostępnienia" utworu, kiedy nadaje w internecie przekazy skierowane do członków publiczności, którzy i tak byliby uprawnieni do odbioru oryginalnego sygnału?

To jest "udostępnianie publiczne"

Trybunał doszedł do wniosku podanie utworów do wiadomości poprzez retransmisję w internecie naziemnego przekazu telewizyjnego jest dokonywane w oparciu o szczególny techniczny sposób przekazu, różniący się od sposobu przekazu pierwotnego udostępnienia. Należy więc uznać to za "udostępnianie" w rozumieniu unijnych przepisów.

Czy było to udostępnianie "publiczne"? Zdaniem Trybunału pojęcie "publiczności" oznacza, iż chodzi o nieokreśloną liczbę potencjalnych odbiorców, i zakłada dodatkowo dość znaczną liczbę osób. Retransmisja utworów przez internet jest skierowana do wszystkich osób przebywających w Zjednoczonym Królestwie, które mają połączenie z internetem i twierdzą, że posiadają abonament telewizyjny w tym państwie. Zatem wspomniana retransmisja jest skierowana do nieokreślonej liczby potencjalnych odbiorców i zakłada raczej znaczną liczbę osób.

Sonda
Czy udostępnianie w sieci ogólnie dostępnych kanałów TV powinno wymagać zgody nadawcy?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

- W konsekwencji Trybunał odpowiedział, że pojęcie publicznego udostępniania (...) należy interpretować w ten sposób, że obejmuje ono retransmisję utworów zawartych w naziemnym przekazie telewizyjnym, dokonywaną przez podmiot inny niż pierwotny nadawca, za pomocą przekazu internetowego udostępnionego abonentom tego podmiotu, którzy mogą odbierać tę retransmisję poprzez połączenie się z jego serwerem, pomimo że owi abonenci znajdują się w obszarze odbioru tego naziemnego przekazu telewizyjnego i mogą zgodnie z prawem odbierać ten przekaz w swoich odbiornikach telewizyjnych - czytamy w komunikacie wydanym przez Trybunał.

Mówiąc najkrócej - to, co zrobiła spółka TVC, było "publicznym udostępnianiem" i wymagało wcześniejszego uzyskania zgody, przynajmniej według ETS.

Czytaj: ETS: Ograniczenie wynagrodzenia za fragmenty meczów jest uzasadnione


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930