Ubuntu TV - zobacz, jak ma wyglądać (wideo)

13-01-2012, 14:59

Ubuntu TV, czyli bazujące na popularnej dystrybucji Linuksa rozwiązanie dla telewizorów, zostało pokazane na targach CES w Las Vegas. Jest to projekt w początkowej fazie rozwoju, ale wydaje się zapowiadać coś bardzo ciekawego w temacie Linuksa w systemach wbudowanych.

Stojąca za dystrybucją Ubuntu firma Canonical, prezentuje Ubuntu TV nie tylko na targach CES, ale również na specjalnej stronie - www.ubuntu.com/tv. Oprogramowanie można tez przetestować, uruchamiając je na komputerze z systemem Ubuntu 11.10. W sieci jest dostępny kod źródłowy

Wydaje się, że na obecnym etapie firmie zależy przede wszystkim na znalezieniu partnerów, którzy chcieliby się włączyć w proces tworzenia Ubuntu TV i byliby gotowi zastosować to rozwiązanie w swoich usługach/urządzeniach.

Czytaj: Rynek tabletów naprawdę potrzebuje otwartości?

Wizje Canonical są bardzo odważne i podążają za nowymi trendami. Oprogramowanie ma być sterowane za pomocą jednego kontrolera, którego rolę będzie mógł pełnić także smartfon. Ma być zintegrowane z chmurą Ubuntu One, dzięki czemu treści przechowywane na różnych urządzeniach (także tych z Windowsem lub Androidem) będzie można obejrzeć na dużym ekranie.

Ubuntu TV ma również udostępniać usługi VoD oraz łączyć je z kablowymi lub satelitarnymi usługami telewizyjnymi. Użytkownik ma mieć dostęp do funkcji przeszukiwania i nagrywania treści. Istotnym elementem ma być "drugi ekran", czyli możliwość pobrania na smartfona lub laptopa treści związanych np. z oglądanym filmem czy wydarzeniem sportowym. Ponadto Ubuntu TV ma umożliwić uruchamianie w telewizorze aplikacji z Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Cele są ambitne. Firma Canonical zakłada nawet z czasem dodanie do oprogramowania takich funkcji, jak wideokonferencje. Gdyby udało się to wszystko zrobić i pozyskać odpowiednich partnerów, firma stojąca za Ubuntu zyskałaby bardzo ciekawe źródło przychodów.

Wydaje się też, że Canonical nie bez powodu zaczyna ekspansję na urządzenia konsumenckie od telewizorów. Konkurencja nie jest tak silna jak na tabletach i można ciekawie poeksperymentować. Może to być dobre pole doświadczalne, poprzedzające zdobywanie rynku tabletów i smartfonów, co Canonical ma w planach. Wczoraj wspominaliśmy o tym, że rynek tabletów może bardzo potrzebować otwartego systemu takiego jak Ubuntu.

Poniżej film prezentujący Ubuntu TV:

Czytaj: Ubuntu traci popularność. Przyszłość Linuksa niepewna?


Źródło: Canonical
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031