Ubuntu idzie w stronę tabletów, smartfonów i telewizorów

31-10-2011, 08:40

Pojawienie się systemu Ubuntu Linux na takich urządzeniach, jak smartfony czy tablety, powinno być zapowiedziane dzisiaj, w czasie konferencji Ubuntu Developer Summit. Pomimo mocnej pozycji Androida i iOS twórca Ubuntu Mark Shuttleworth uważa, że jest na rynku miejsce nie tylko dla Ubuntu, ale także dla Windowsa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ubuntu Developer Summit rozpocznie się dzisiaj i Mark Shuttleworth powinien ogłosić, jaka przyszłość czeka Ubuntu na smartfonach i tabletach. Pewne szczegóły Shuttleworth już ujawnił w wywiadzie, jaki przeprowadził z nim Steven J. Vaughan-Nichols (zob. ZDNet, Ubuntu Linux heads to smartphones, tablets, and smart TVs.)

Firma Canonical ogłosiła już, że kolejna wersja Ubuntu (12.04) będzie wersją LTS, czyli o wydłużonym wsparciu. W tej wersji nowe środowisko graficzne Unity powinno być ostatecznie dopracowane jako interfejs dla użytkowników indywidualnych i biznesowych. To może być początkiem ekspansji na nowe platformy, tzn. na tablety, smartfony, inteligentne telewizory itd.

Shuttleworth uważa, że wejście na te urządzenia to naturalna droga rozwoju dla Ubuntu, skoro ludzie zaczynają częściej z takich urządzeń korzystać. Wielu komentatorów spodziewało się tego, gdy w Ubuntu 11.04 pojawiło się środowisku Unity, kojarzące się od razu z systemami mobilnymi. Mimo to firma Canonical twierdziła, iż nie ma w planach przenoszenia Unity na urządzenia mobilne. Shuttleworth podkreśla ponadto, że nie chodzi tylko o Unity - trzeba całościowo patrzeć na doświadczenia użytkownika.

Czytaj: Windows 8 utrudni instalację Linuksa na PC-tach?

Ekspansja Ubuntu na nowe urządzenia nie nastąpi szybko. W tej chwili nie ma nawet projektu w wersji alfa. Shuttleworth wskazuje na wersję 14.04 (planowaną na kwiecień 2014 r.) jako na tą, która będzie dostępna na bardzo różnych urządzeniach. Nie jest to wcześnie, ale firmie Canonical bardziej zależy na zrobieniu systemu solidnie niż szybko.

Shuttleworth ujawnił, że krytycznym elementem tego przedsięwzięcia jest wsparcie dla procesorów ARM. Rozmowy w tym zakresie są już prowadzone z partnerami będącymi producentami sprzętu.

Najważniejsza jest jednak odpowiedź na pytanie: jak Ubuntu chce wydrzeć udziały w rynku Androidowi czy iOS? Shuttleworth uważa, że na wysoce konkurencyjnym rynku Ubuntu i Windows nadal mogą być opcją dla dominujących platform, a Ubuntu ma już swoją bazę użytkowników i deweloperów (podobnie zresztą jak Windows). Są osoby, które już teraz chciałyby widzieć tego Linuksa na tabletach.

Na rynku sprzętu jest konkurencja. Przejęcie Motoroli przez Google'a może skłaniać niektórych producentów do poszukiwania alternatywy dla Androida. Ubuntu jest elastyczny i producenci sprzętu mogą wokół niego zbudować swój własny system operacyjny. Trzeba zatem przyznać, że idea Ubuntu na tabletach czy smartfonach nie wydaje się mrzonką. Przeciwnie. To możliwa do zrealizowania, konkretna wizja.

Czytaj: Microsoft składa życzenia Linuksowi (wideo)


Źródło: ZDNet


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.