Mobilny Ubuntu dla smartfonów został zaprezentowany wczoraj. Jest za wcześnie, by oceniać potencjał tak wczesnej wersji systemu, ale pewne jest jedno - firma Canonical znalazła sposób, aby interfejs swojego mobilnego Linuksa odróżnić od reszty konkurencji na rynku.
Wczoraj firma Canonical, stojąca za linuksową dystrybucją Ubuntu, zapowiedziała udostępnienie "czegoś dotykowego". Spodziewano się mobilnego systemu dla telefonów lub tabletów. Wreszcie firma zaprezentowała system Ubuntu for phones.
System wygląda bardzo podobnie do tej wersji Ubuntu, którą możemy zainstalować na biurkowych komputerach. Trzeba jednak mieć na uwadze, że system Ubuntu ma od dawna środowisko graficzne Unity, które jest wzorowane na systemach mobilnych. Wydaje się więc, że firma Canonical bardzo dosłownie podeszła do nazwy Unity (jedność) i ma zamiar serwować użytkownikom bardzo podobne doświadczenia w systemach mobilnych i desktopowych.
Poniżej zamieszczamy film, na którym założyciel Canonical Mark Shuttleworth prezentuje nowy system. Osoby niecierpliwie powinny przewinąć film do momentu 6:37, aby zapoznać się od razu ze szczegółami dotyczącymi interfejsu mobilnego Ubuntu.
Jak widać na filmie, interfejs Ubuntu dla telefonów nie opiera się ani na rozwiązaniach znanych z Androida lub iOS, ani na czymś podobnym do Windowsowych kafelków. Jego podstawową ideą jest wykorzystanie krawędzi ekranu do gestów wykonywanych kciukiem, przy czym każda krawędź ma inne przeznaczenie.
Dotknięcie lewej krawędzi daje dostęp do paska uruchamiania programów, identycznego jak w desktopowej wersji Ubuntu. Rozwijając ten pasek, użytkownik może jednym dotknięciem uruchomić aplikację lub przejść do aplikacji już działającej.
Pasek po lewej stronie może zawierać ograniczoną liczbę ikon aplikacji, ale na samym dole znajduje się przycisk umożliwiający szybki dostęp do innych aplikacji, rozmów, muzyki i innych treści.
Dotknięcie górnej krawędzi daje dostęp do wyszukiwarki różnych treści, np. książek, filmów do obejrzenia itd. Chodzi zarówno o treści online, jak i te dostępne na telefonie. Na górnym pasku znajdują się też ikonki systemowe dające dostęp do niektórych ustawień telefonu bez potrzeby opuszczania aplikacji. Ikonki te można ukryć.
Prawa krawędź daje dostęp do poprzednio używanej aplikacji. Zazwyczaj ludzie używają kilku aplikacji naraz i przechodzą pomiędzy nimi. Interfejs Ubuntu oferuje więc uruchamianie aplikacji z lewej krawędzi i przechodzenie do poprzedniej aplikacji po dotknięciu prawej krawędzi.
Dolna krawędź umożliwia dostęp do przycisków aplikacji, które normalnie są ukryte. Rozwiązanie to ma służyć przeznaczeniu większej ilości miejsca na treść. Użytkownik uzyskuje dostęp do przycisków tylko wtedy, gdy są one potrzebne.
Wykonywanie gestu "zamiatania" na środku ekranu przełącza użytkownika do kart z różnymi rodzajami treści - kontaktami, muzyką, filmami, aplikacjami.
Firma Canonical nie podała jeszcze nazwy żadnego z partnerów, z którym mogłaby udostępnić telefon. Wiadomo tylko, że nowy system wspiera procesory ARM oraz Intel Atom, wymaga od 512 MB do 1 GB pamięci operacyjnej, a także od 4 do 32 GB pamięci w urządzeniu, w zależności od wersji.
Deweloperzy aplikacji będą mogli oferować swoje programy do pobrania przez Centrum Oprogramowania, które Ubuntu ma nie od dziś. Ubuntu ma też swoją chmurę, czyli Ubuntu One.
Ciekawe jest to, że firma Canonical nie wstydzi się "PC-towych korzeni" swojego systemu i nawet zachwala swój system jako "mobilny z sercem PC". Urządzenia z systemem Ubuntu for phones mogą być oferowane ze stacjami dokującymi, umożliwiającymi korzystanie z monitora, klawiatury i myszy. Ta idea nie jest nowa, ale do tej pory na dobre się nie przyjęła.
Obecnie w sieci widać istną rywalizację komentatorów. Jedni przewidują sukces Ubuntu na telefonach, inni są już teraz pewni porażki. Tak naprawdę jest zbyt wcześnie na tego typu prognozy. Firma Canonical nadal wskazuje rok 2014 jako datę premiery ukończonego produktu. Wczoraj tak naprawdę nie zobaczyliśmy produktu, ale jego makietę wyjaśniającą ideę działania. Na targach CES w Las Vegas zobaczymy zapewne wczesne prototypy. Wiele jeszcze może się zmienić.
Ubuntu for phones nie będzie jedynym prawdziwie otwartym graczem na rynku urządzeń mobilnych. Pamiętajmy, że na rynek wchodzi również Firefox OS - webowy system mobilny od Mozilli. Może on zrealizować ciekawą ideę taniego smartfona dla mas i już teraz ma wsparcie telekomów.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|