Ubijanie aukcji? W Allegro to nie problem

03-06-2008, 08:18

Wczoraj serwis Allegro.pl poinformował, że uległy zmianie ograniczenia dla Użytkowników nieaktywowanych kont. Osoby bez pełnej aktywacji konta będą mogły licytować nawet w ostatnich sekundach aukcji. Sprzedawcy są niezadowoleni. Mówią, że otworzono drogą do "ubijania aukcji".

Do tej pory niezweryfikowani użytkownicy (tzw. "koperty") nie mogli korzystać z opcji "kup teraz" jeśli sprzedawca nie wyraził na to zgody. Nie mogli też uczestniczyć w ostatniej godzinie licytacji.

Teraz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Allegro ogłosiło, że przed aktywacją swojego konta użytkownik może bez przeszkód dokonać pierwszego zakupu o wartości najwyżej 500 złotych. Ponadto do momentu aktywacji konta komentarze "koperty" nie są widoczne na karcie sprzedającego i nie mają wpływu na jego dorobek punktowy. Ograniczenie to ma uchronić uczciwych sprzedawców przed negatywnymi opiniami, które mogłyby wystawiać osoby im nieprzychylne.

Wprowadzone zabezpieczenia nie chronią jednak przed stratami finansowymi, jakie "koperty" mogą spowodować. Nieuczciwy konkurent może wysoko zalicytować jako "koperta" i ulotnić się, dzięki czemu wystawiający aukcję sprzedawca nie będzie mógł sfinalizować transakcji. Jeśli nieuczciwy konkurent "ubije aukcję" korzystając np. z komputera w kafejce, to niemożliwe będzie wykrycie sprawcy.

Wspomniane "ubijanie aukcji" może być jeszcze bardziej uciążliwe np. w okresie przedświątecznym. Nawet jeśli aukcja zostanie powtórzona, sprzedawca może nie dostać tak dobrej ceny, jaką dostałby przed gwiazdką.

Sonda
Czy zwiększenie uprawnień dla "kopert" na Allegro to dobry pomysł?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

To jeszcze nie wszystkie problemy. Jeden z użytkowników Allegro w komentarzach do komunikatu pisze:

A ochrona praw osobistych?! Zakłada sobie taki jeden konto bo jest ciekaw kim jestem, sam wpisuje fikcyjne dane, licytuje u mnie towar i już wie kim jestem i gdzie mieszkam! (...) Kopertka się odgraża i kąsa, dane ma w sowim koncie nie pełne i prawdopodobnie fałszywe, ale moje zna i mi grozi.

Allegrowicze piszą też o tym, że z nich zakpiono, że przenoszą się na Świstaka itd. Przedstawiciele serwisu jakby tych komentarzy nie widzieli.

W komunikacie nie ma też ani słowa o tym, że Allegro będzie przyznawać jakiekolwiek rekompensaty sprzedawcom, których aukcje zostały ubite.

Zapytaliśmy już przedstawicieli Allegro o to, jak chcą zapobiec problemom w przyszłości oraz o to, dlaczego nie wsłuchują się w opinie swoich użytkowników. Tekst ten zostanie zaktualizowany gdy tylko otrzymamy odpowiedź.

Więcej na ten temat w DI: Allegro podniesie sprzedawcom ciśnienie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zakupy w internecietag kopertytag aukcjetag Allegro
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy