Tylko dla dorosłych! 7 gadżetów, których pragnąłeś jako dziecko

01-06-2014, 07:09

Komputer Junior, motorynka Romet, pióro świetlne - te rzeczy byłyby dla Ciebie idealnymi prezentami na Dzień Dziecka, gdybyś... jeszcze był dzieckiem. W dniu takim, jak ten, warto wrócić do wspomnień z dziecięcych lat.

Dziś wszyscy będą pisać o dzieciach, dlatego Dziennik Internautów zrobi coś dla starych wapniaków. Proponujemy Wam zestawienie 7 gadżetów, których mogliście pragnąć, gdy byliście dziećmi. Możecie pokazać to zestawienie swoim dzieciom i wytłumaczyć im, dlaczego te gadżety wydawały się kiedyś tak niezwykłe. Możecie też spróbować uświadomić swoim dzieciom, że najnowszy iPhone też kiedyś będzie się wydawał taki stary i nieatrakcyjny jak gadżety w tym zestawieniu.

Dziennik Internautów już drugi raz tworzy listę gadżetów, których pragnąłeś. Pierwszą taką listę zrobiliśmy w roku 2010 i nie będziemy powtarzać pozycji z tamtej listy. Zaczynamy!

 

Komputer Elwro 800 Junior

W czasach komputerów 8-bitowych istniały różne dziwactwa, ale Elwro 800 Junior był naprawdę oryginalny. Był produkowany z przeznaczeniem dla szkół i czasem na kółkach informatycznych w szkole ktoś mógł uzyskać do niego dostęp. To oczywiście uruchamiało potrzebę posiadania komputera na własność.

Junior miał procesor 3,5 MHz (sic!), 64 KB RAM, grafikę 256×192 pikseli i... stację dyskietek. Dyskietki zawsze wydawały się lepsze niż taśmy. Dodatkowo ten komputer miał możliwość działania w sieci lokalnej(!).

Ostatecznie okazało się, że nie przyjęły się zbyt dobrze ani te komputery, ani sieci, ale niektórym ludziom pozostały związane z Juniorami oryginalne wspomnienia.

zdjęcie
Zdj. Michał Wiśniewski (licencja CC BY-SA 3.0, zaczerpnięte z Wikipedii)

Pióro świetlne

Pióro świetlne było rzadko używanym narzędziem peryferyjnym. Wyglądało jak długopis z podłączonym przewodem. Tym piórem jeździło się po ekranie, a światłoczuły element na końcu pióra pozwalało komputerowi zlokalizować położenie kursora. Ta technologia mogła być stosowana tylko na monitorach CRT.

Te pióra nie stały się bardzo popularne, a w czasach technologii dotykowych straciły sens. Niemniej czasem w telewizji albo w filmach można było zobaczyć naukowca w fartuchu i z piórem świetlnym przy monitorze.

Film poniżej pokazuje pióro świetlne. Warto przy okazji przypomnieć, że istniały też pistolety świetlne, które wspominaliśmy w roku 2010

Zegarek z kalkulatorem

Kiedyś dostawało się kalkulator na komunię i był to drugi ważny e-gadżet obok zegarka. Z czasem pojawiły się zegarki z kalkulatorami i to był niesamowity postęp. Wydawało się wówczas, że ludzkość osiągnęła wszystko co możliwe w dziedzinie elektronicznych urządzeń przenośnych.

Zdjęcie poniżej zaczerpnięte jest ze strony raredigitalwatches.com. Warto tam zajrzeć, aby zobaczyć, jak różnorodne mogły być te urządzenia.

zdjęcie
źródło: raredigitalwatches.com


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy