Twórca Bitcoin nominowany do Nagrody Nobla

09-11-2015, 09:22

Satoshi Nakamoto, twórca kryptowaluty Bitcoin, miałby otrzymać Nagrodę Nobla? Prof. Bhagwan Chowdhry poinformował o takiej nominacji. To tym bardziej ciekawe, że nikt nie wie kim jest Satoshi Nakamoto.

Przed weekendem na łamach Huffington Post prof. Bhagwan Chowdhry poinformował, że chętnie poparłby przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii twórcy kryptowaluty Bitcoin -  osobie znanej jako Satoshi Nakamoto

Ten artykuł w Huffington Post był czymś więcej niż zwykłym felietonem. Bhagwan Chowdhry to jedna z osób, które zostały zaproszone do nominowania potencjalnego laureta ekonomicznego Nobla (przyznawanego przez Bank Szwecji).

Profesor sam ujawnił, że nominował do Nobla Satoshi Nakamoto. Nie jest to informacja całkiem "oficjalna", bo informacje nominacjach do nagrody Nobla mogą być ujawnione dopiero po 50 latach, co jest zresztą jednym punktów krytyki wobec tej nagrody. Niemniej Bhagwan Chowdhry chyba sobie nie żartował i możemy mu wierzyć, iż jest on jednym z nominatorów, a do nagrody wskazał Satoshi Nakamoto (zob. I (Shall Happily) Accept the 2016 Nobel Prize in Economics on Behalf of Satoshi Nakamoto). 

Poważna nominacja?

Słysząc o takiej nominacji zadamy sobie dwa pytania. Czy jest to poważna nominacja i kim właściwie jest Satoshi Nakamoto?

Bhagwan Chowdhry uważa nominację za odpowiednią choć dodaje, że do głowy przyszedł mu niejeden inny kandydat. Ostatecznie trzeba przyznać, że twórca Bitcoina wymyślił coś naprawdę rewolucyjnego. Ludzkość posługuje się od dawna różnymi walutami, ale Bitcoin to waluta przewyższająca pod pewnymi względami wszelkie znane dotychczas narzędzia płatności. Bhagwan Chowdhry uważa, że szczególnie ważna jest możliwość elektronicznego transferu pieniędzy z pominięciem rządów, banków i takich pośredników jak Visa, Mastercard lub PayPal.

Bitcoin stał się czymś więcej niż opcją płatności. Umożliwia on w praktyce "cyfryzację" przekazywania różnego rodzaju własności i zawierania różnego rodzaju umów. Staje się podstawą nowatorskich projektów takich jak Stellar lub Ethereum. Zdaniem Chowdhry'ego w przyszłości to konsumenci i biedniejsze warstwy społeczeństwa skorzystają na istnieniu cyfrowej wymiany pieniędzy, która jest tak tania i niezależna. Właściwie, jeśli dobrze się zastanowić, trudno wymyślić coś bardziej innowacyjnego, co miałoby miejsce w świecie pieniędzy w ostatnich latach. 

Bitcoin
Sergey Tarasov / Shutterstock.com

Kim jest Satoshi Nakamoto?

No dobrze, ale kim jest Satoshi Nakamoto? Tego niestety nie wiemy. Nie wiemy nawet, czy Satoshi Nakamoto to prawdziwe nazwisko. 

Postać tajemniczego twórcy kryptowaluty rozpala wyobraźnię mediów. Różne artykuły na temat "prawdziwego Satoshi Nakamoto" są publikowane przynajmniej od 2011 roku i nie raz okazywały się pomyłkami.

W ubiegłym roku Newsweek narobił zamieszania, wskazując na człowieka nazwiskiem Dorian Prentice Satoshi Nakamoto. Był to skromny 64-latek, który przez Newsweeka został opisywany nie tylko jako twórca Bitcoin, ale także posiadacz niemałej fortuny. Dorian S. Nakamoto ostatecznie zaprzeczał i wyjaśniał, że doszło do nieporozumienia w czasie rozmowy z dziennikarzem. 

Czy anonimowość Satoshi Nakamoto może być przeszkodą w przyznaniu nagrody Nobla? Bhagwan Chowdhry uważa, że nie. Jego zdaniem należy podjąć próby skontaktowania się z twórcą Bitcoin przez internet. Poza tym profesor sugeruje, że można podjąć próbę ustalenia adresu portfela Satoshi Nakamoto i przesłać mu nagrodę w postaci cyfrowej waluty. To już wydaje się zbyt nowatorskie jak na komitet noblowski, choć oczywiście przekazanie nagrody Nobla w ten sposób byłoby czymś równie niezwykłym jak sam Bitcoin.

Czytaj także: Wymiana walut tradycyjnych na Bitcoin jest zwolniona z podatku VAT - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy