Trzy lata więzienia za wiadomość na Facebooku

23-10-2011, 15:51

Ajmana Mansura został skazany przez egipski sąd za "obrażanie i wyśmiewanie się z religii islamskiej".

Aresztowany w sierpniu Ajmana Mansura jest drugą osobą skazaną za wyrażanie własnych poglądów na 3 lata więzienia od czasu upadku byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Czytaj także: Facebook może zapłacić za nieusunięcie danych

Mansura w jednym z wpisów na Facebooku, używając "skandalicznego języka", dopuścił się "celowego obrażania religii islamskiej" - uzasadnia swój wyrok sąd. W Egipcie obraza religii jest zakazana, a według agencji AFP nierzadko było to wykorzystywane do prześladowań różnego rodzaju mniejszości.

Sąd nie zdecydował się na upublicznienie wiadomości pozostawionej przez Mansurę, jednak według gazety Al Masry Al Youm jego wpis na Facebooku "zagrażał narodowej jedności". Jak powiedział agencji AFP Heba Morayef z Human Rights Watch: Przepisy w tej kwestii są bardzo niejasne, a organizacje broniące praw człowieka już od dawna zalecały ich całkowite zniesienie.

Kilka miesięcy temu za wpis na blogu skazany został także Maikel Nabil z Egiptu, którego wypowiedzi sąd uznał za obraźliwe dla wojska. Przypadki osadzania ludzi w więzieniu za wiadomości, jakie pozostawiali na Facebooku, dotyczyły też szantaży, a czasem bezmyślności i nieuwagi.

Czytaj także: Inwestorzy chwalą Facebooka i Zuckerberga


Następny artykuł » zamknij

Windows Phone 7 ma już rok

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy