Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trojany bankowe w natarciu

06-02-2012, 15:24

Każdego dnia eksperci ds. bezpieczeństwa wykrywają 780 nowych szkodliwych programów kradnących dane użytkowników związane z bankowością online - podaje Kaspersky Lab.

Przykładem złośliwego oprogramowania tego typu może być Trojan-Banker.MSIL.MultiPhishing.gen wykryty przez ekspertów z Kaspersky Lab w styczniu 2012 r. Szkodnik ten został stworzony w celu kradzieży danych dotyczących kont klientów różnych banków, w tym Santander, HSBC Bank UK, Metro Bank, Bank of Scotland, Lloyds TSB oraz Barclays.

Okno z formularzem wyświetlane przez trojana
fot. - Okno z formularzem wyświetlane przez trojana
Po uaktywnieniu się program czeka na uruchomienie przez użytkownika serwisu bankowości online. Następnie otwiera okno, które imituje formularz autoryzacyjny danego banku. Co ciekawe, trojan nie pozwala na żadne błędy, sprawdzając dokładność wprowadzanych danych.

W efekcie oszuści uzyskują poufne informacje, które dają im pełny dostęp do konta bankowego ofiary. Trojan atakuje głównie użytkowników z Wielkiej Brytanii – w państwie tym zarejestrowano ponad 90% przypadków wykrycia tego szkodliwego programu.

Mapa przedstawiająca poziom infekcji trojanami bankowymi w poszczególnych krajach
fot. - Mapa przedstawiająca poziom infekcji trojanami bankowymi w poszczególnych krajach
Z drugiej strony warto pamiętać, że trojany bankowe rozprzestrzeniają się w każdym miejscu na świecie. Na pierwszym miejscu listy krajów najbardziej dotkniętych tym problemem znajduje się Brazylia (16,9% infekcji), a tuż za nią uplasowały się Rosja (15,8%) i Chiny (10,8%).

Czytaj także: Antywirusowe wróżenie z fusów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab