Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Treści dla dorosłych i cyberprzemoc największym zmartwieniem rodziców w Polsce (infografika)

Marta Jabłońska 23-09-2015, 20:14

Internet pełen jest stron i treści, które nie są odpowiednie dla dzieci. Mimo to mają one do nich bardzo łatwy dostęp w coraz młodszym wieku. Jak wskazują najnowsze badania GfK Polonia na zlecenie Mozilli, więcej niż połowa dzieci - aż 53% - spędza ponad 5 godzin dziennie, korzystając z internetu na smartfonach, tabletach czy komputerach, a rodzice nie zawsze są w stanie kontrolować ich aktywności w sieci.

robot sprzątający

reklama


Strony dla dorosłych i cyberprzemoc – największe obawy rodziców

Według badań przeprowadzonych przed GfK Polonia dla Mozilli prawie połowa ankietowanych rodziców (49%) obawia się, że ich pociechy trafią na strony przeznaczone dla dorosłych. Dane te dotyczą dzieci w różnym wieku, ale przeważającą część stanowią te młodsze. Z kolei co czwarty rodzic (25%) za największe zagrożenie uważa cyberprzemoc. Warto nadmienić, że cyberprzemocy bardziej obawiają się rodzice dziewczynek (30%) i starszych dzieci (58%), które narażone są na nieprzyjemne wiadomości i komentarze od swoich rówieśników, publikowane między innymi na portalach społecznościowych.

Kontrola rodzicielska

Rodzice są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą internet, dlatego chcą wiedzieć, w jaki sposób ich pociechy używają internetu. Z danych wynika, że im dzieci są starsze, tym mniej rodzice kontrolują ich aktywność w sieci. Aż 91% dzieci w wieku 6-9 lat korzysta z internetu pod opieką rodziców, a w grupie 13-15 lat już tylko 63%. Wszystkie statystyki dotyczą zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza w sieci

Między 2 a 5 godzin dziennie, a czasem nawet ponad 5 godzin spędzają w sieci dzieci w wieku gimnazjalnym (13-15 lat). Dziewczynki korzystają głównie z portali społecznościowych (39%), podczas gdy chłopcy preferują gry online (47%). Strony edukacyjne popularne są wśród młodszych grup wiekowych (48%).

Antywirus i Adblock nie wystarczą

Wśród ankietowanych najpopularniejszą formą ochrony danych są programy antywirusowe (83%) oraz Adblock (38%). Zaraz potem znajduje się usuwanie historii przeglądania (32%) i plików cookies (28%). Zaskakujące jest, że mimo obaw przed treściami przeznaczonymi dla dorosłych rodzice nie używają narzędzi, które uniemożliwiają do nich dostęp. Należy pamiętać, że programy antywirusowe i blokujące reklamy chronią nasz komputer, ale nie chronią dziecka.

Internetowe zagrożenia dla dzieci wskazywane przez rodziców

Źródło: Badanie przeprowadzone przez GfK Polonia na grupie 1000 rodziców dzieci w wieku 6-15 lat w Polsce. Sierpień 2015.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag Mozillatag infografikatag dziecitag bezpieczeństwotag badania