Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Transmisje z ważnych mistrzostw będą bezpłatne. KRRiT się postarała

25-11-2014, 12:50

W przyszłości nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy jakaś telewizja zażąda opłat za dostęp do relacji z ważnego meczu lub mistrzostw. 21 listopada Komisja Europejska przyjęła decyzję w sprawie polskiej listy ważnych wydarzeń.

robot sprzątający

reklama


Zapewne wszyscy Czytelnicy pamiętają, jak Polsat zdecydował o zakodowaniu mistrzostw świata w siatkówce. Mecz finałowy na szczęście został odkodowany, ale wiele osób zwróciło uwagę na problem, jakim jest ograniczanie dostępu do transmisji ważnych imprez sportowych.  

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji starała się rozwiązać problem. 8 sierpnia tego roku złożyła ona do Komisji Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń, zgodnie z art. 14 ust. 2 dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Na początku listopada pozytywną opinię o polskiej liście ważnych wydarzeń przyjął Komitet Kontaktowy ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Następnie na posiedzeniu 17 listopada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie listy ważnych wydarzeń. Komisja Europejska po szczegółowej analizie potwierdziła zgodność listy z prawem Unii Europejskiej.

Dzięki rozporządzeniu transmisje telewizyjne z niektórych wydarzeń zostaną objęte ochroną prawną na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Bezpośrednią transmisję telewizyjną z tych wydarzeń będą realizować tylko programy ogólnokrajowe dostępne w całości bez opłaty.

Sport w telewizji
Tomislav Pinter / Shutterstock.com

Jakie transmisje bez opłat?

Ustawa o radiofonii wymienia obecnie następujące ważne wydarzenia:

  1. letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; 
  2. półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; 
  3. inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. 

Nowe rozporządzenie wymienia następujące wydarzenia:

  1. mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne; 
  2. zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce; 
  3. półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; 
  4. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym; 
  5. zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich; 
  6. zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet; 
  7. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Co ważne, rozporządzenie wejdzie w życie wejdzie rok od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nie obejmie zatem zbliżających się sportowych imprez zimowych. 

Sonda
Czy powinno się pozwalać telewizjom na blokowanie dostępu do transmisji ważnych imprez?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Co jest "ważnym wydarzeniem"?

W ramach ciekawostki warto wyjaśnić, że każde wydarzenie wymienione na liście ma spełniać przynajmniej dwa z czterech kryteriów kwalifikacyjnych. Pierwsze kryterium jest takie, że wydarzenie lub jego wynik wywołuje szczególny oddźwięk wśród widowni danego państwa. Drugie - to wydarzenie musi mieć szczególne znaczenie kulturalne dla populacji danego państwa. Po trzecie musi obejmować udział reprezentacji narodowej w danej dziedzinie sportu. Po czwarte relacja z tego wydarzania była tradycyjnie nadawana w telewizji ogólnodostępnej i przyciągała dużą widownię telewizyjną.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *