Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tragiczny w skutkach błąd w oprogramowaniu

19-10-2007, 14:55

Błąd w oprogramowaniu przyczynił się do śmierci dziewięciu osób i zranienia czternastu innych. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety, nowoczesna broń również posiada oprogramowanie i takich wiadomości może być w przyszłości więcej.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czasie ćwiczeń wojskowych w Lohatlha (Republika Południowej Afryki). Wypadek spowodowało działo przeciwlotnicze Oerlikon GDF-005, które nieoczekiwanie wymknęło się spod kontroli i zaczęło strzelać eksplodującymi pociskami kalibru 35 mm.

Nowoczesna broń przeciwlotnicza często sama naprowadza się na cel na podstawie danych pozyskanych z radaru. Rola człowieka ogranicza się do naciśnięcia spustu. We wspomnianym modelu GDF-005 istnieje tryb pracy, który nie tylko w znacznej mierze automatyzuje celowanie, ale także umożliwia samoczynne przeładowywanie się broni.

Siły zbrojne RPA nie podały jeszcze informacji o przyczynie wypadku, ale eksperci mówią, że najprawdopodobniej chodzi o błąd w oprogramowaniu, a nie tylko o awarię mechaniczną. Cytowany przez serwis IT Web ekspert twierdzi, że widział już działka, nad którymi nagle tracono kontrolę. W przeszłości dokonywano już z tego powodu aktualizacji oprogramowania w tego typu maszynach.

Film przedstawiający podobne, niekontrolowane zachowanie broni można obejrzeć w serwisie Gizmodo.com.

Na współczesnym polu walki można już mówić nie tylko o automatyzacji, ale także o robotyzacji. Różne armie na świecie coraz intensywniej pracują nad prawdziwymi maszynami do zabijania (jak np. SWORDS). Widać jednak, że nawet działka przeciwlotnicze, które nie osiągnęły jeszcze pełnej samodzielności, już potrafią wyrządzać krzywdę człowiekowi.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

iPhone toksyczny?