Tracker torrentowy oficjalnym dystrybutorem filmu

29-04-2011, 19:06

Na razie na Litwie i w zakresie jednego filmu. Wcześniejszy eksperyment okazał się jednak sukcesem, co dobrze wróży nie tylko najnowszej produkcji wytwórni Iron Cat, ale także przyszłej współpracy.

LinkoManija to największy litewski tracker torrentowy. Głośno zrobiło się o nim poza granicami państwa na początku zeszłego roku, gdy został on pozwany przez litewski oddział Microsoftu razem z antypiracką organizacją LANVA. Amerykański gigant oskarżył serwis o pomaganie w naruszeniach praw autorskich do programów Microsoft Office 2003 i 2007. Powodów poniosła w kwestii odszkodowania wyobraźnia - zażądali 43 mln dolarów, podczas gdy litewskie prawo w takiej sytuacji przewiduje maksymalnie równowartość ok. 53 tys. dolarów.

>> Czytaj więcej: P2P: Microsoft walczy z litewskim trackerem

Wniesienie pozwu do sądu jest normalną praktyką w ramach walki z dzieleniem się plikami chronionymi prawami autorskimi. Niewiele podmiotów podejmuje się znalezienia autentycznych rozwiązań mogących pogodzić sprzeczne interesy wszystkich zainteresowanych stron. Walka w sądach czy lobbing na rzecz zmiany prawa wydają się najpowszechniejsze. Są jednak przykłady innych działań.

Litewska wytwórnia filmowa - Iron Cat - nawiązała współpracę z LinkoManija w zakresie dystrybucji najnowszego filmu pt. Barzda (pol. Broda), zarówno na Litwie, jak i za granicą. Pierwszy eksperyment okazał się dużym sukcesem - film Knygnešys, niskobudżetowa 36-minutowa produkcja, pobrany został 25 tysięcy razy tylko pierwszego dnia.

Sonda
Legalna dystrybucja filmów przez serwisy torrentowe ma przyszłość
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Użytkownicy LinkoManija mają zostać poinformowani o dniu premiery. Właściciel serwisu zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by film był jak najszerzej dostępny - informuje TorrentFreak.

Obie strony zapewniły, że będą ze sobą współpracować także w zakresie znalezienia nowych sposobów finansowania i promocji litewskiego kina.

Kooperacja pomiędzy serwisem torrentowym a wytwórnią filmową to wciąż rzadkość. Nie zanosi się także, by w przyszłości tego typu projekty miały przeważyć. Coś jest jednak na rzeczy, skoro dystrybucja tym kanałem wydaje się być atrakcyjniejsza od standardowych. Woda drąży jednak skałę.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag torrentytag prawa autorskietag Litwatag LinkoManija
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy