TP i UKE - jest porozumienie. TP zainwestuje w 1,2 mln łączy szerokopasmowych

22-10-2009, 19:07

Telekomunikacja Polska zobowiązała się dziś do podjęcia działań zmierzających do poprawy współpracy z operatorami alternatywnymi oraz realizacji nowych zasad funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego - poinformowały strony porozumienia. Urząd Komunikacji Elektronicznej ze swej strony ma odstąpić od zamiarów podziału TP i utrzymać niezmienne stawki hurtowe do 2012 roku.

22 października Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Maciej Witucki, Prezes Telekomunikacji Polskiej SA podpisali porozumienie, które ma zakończyć, trwający od listopada 2008 roku, proces opracowywania nowych zasad funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Podpisane porozumienie w sprawie wdrożenia zasad transparentności i niedyskryminacji w relacjach między operatorami zakłada utrzymanie przez UKE niezmiennych stawek hurtowych do 2012 roku. Jak informują przedstawiciele TP, metoda „cena detaliczna minus" stosowana przy ustalaniu stawek hurtowych zostanie zastąpiona metodą „koszt plus".

Dzięki temu TP będzie miała warunki do zainwestowania w ciągu trzech lat w 1,2 mln linii szerokopasmowego dostępu do internetu. Zbudowanych zostanie w ten sposób ok. 500 tys. nowych linii, a kolejne 700 tys. istniejących zostanie zmodernizowane. Przewiduje się, że ok. 1 mln linii będzie miało przepustowość powyżej 6 Mb/s. Rozbudowa infrastruktury obejmie zarówno aglomeracje miejskie, małe miasta, jak i tereny wiejskie.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po wielu tygodniach wspólnej pracy osiągnęliśmy porozumienie, które otwiera nowy rozdział na polskim rynku telekomunikacyjnym. Uzgodniliśmy podstawy do normalizacji i stabilizacji sytuacji regulacyjnej, niezbędnej do dalszego racjonalnego rozwoju tego rynku, a przez to wsparcia społeczeństwa informacyjnego w Polsce - powiedział Maciej Witucki, prezes Zarządu TP. - Wielokrotnie deklarowałem chęć inwestowania w rozwój Polski i dziś mogę powiedzieć, że dzięki kompromisowi z UKE nasza firma ma warunki do spełnienia tej obietnicy - dodaje Witucki.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, TP zobowiązała się z kolei do wprowadzenia określonych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w swojej firmie, m.in.:

  • wyodrębnienia w ramach własnej struktury części zajmującej się świadczeniem usług hurtowych,
  • wprowadzenia reguł zapewniających niedyskryminujący dostęp do informacji dla operatorów alternatywnych,
  • zróżnicowania sytemu motywacyjnego dla pracowników zaangażowanych w dostarczanie usług hurtowych oraz dla pracowników zajmujących się usługami detalicznymi,
  • uzależnienia wynagrodzeń pracowników części hurtowej od osiąganych przez tę cześć TP wyników,
  • wprowadzenia nowej kultury organizacyjnej dla pracowników zajmujących się dostarczaniem usług hurtowych, a także przeprowadzenia odpowiednich szkoleń dotyczących stosowania zasady niedyskryminacji,
  • ograniczenia przepływu niedozwolonych informacji zarówno wewnątrz samej spółki, jak i pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład Grupy TP,
  • systemy informatyczne TP mają funkcjonować w taki sposób, aby zapewnić przejrzystość wewnętrznej organizacji TP oraz spółek z Grupy TP, a także równy dostęp do informacji dla wszystkich podmiotów,
  • TP ma także zawierać z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi umowy zgodnie z trybem oraz wzorami określonymi w ofertach ramowych.

Ponadto Telekomunikacja Polska będzie regularnie przekazywała Prezesowi UKE informacje na temat przestrzegania we własnej organizacji zasady niedyskryminacji, przy pomocy specjalnie opracowanych dla tego celu wskaźników (tzw. wskaźniki KPI) oraz poprzez kwartalne raporty niezależnych audytorów.

Zgodnie z porozumieniem w miarę wdrażania jego zapisów stopniowo wycofywane będą sprawy i roszczenia pomiędzy TP, UKE i operatorami alternatywnymi.


Źródło: UKE, TP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930