Telewizja Polska testuje technologię P2P

07-05-2008, 07:21

Uważana za synonim piractwa nagle stała się sposobem na poprawę oferty telewizyjnej. Telewizja Polska prowadzi testy transmisji programów w technologii peer-to-peer (P2P).

Projekt realizowany jest pod nadzorem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która planuje szersze wykorzystanie technologii P2P do transmisji programów telewizyjnych i radiowych. W zeszłym tygodniu Telewizja Polska udostępniła w tej technologii mecz Speedway Ekstraligi żużlowej. 1 maja transmisję na żywo z meczu Unia Tarnów-Caelum Gorzów obejrzało 2,5 tys. osób.

Jak podkreśla TVP prowadzone obecnie testy mają charakter techniczny, przy okazji jednak nadawca chce dostarczyć internautom atrakcyjne treści. Problem z tradycyjnymi transmisjami na żywo w internecie polega bowiem na tym, że obecna infrastruktura nie jest w stanie obsłużyć odpowiednio dużej liczby chętnych, w tej chwili jest to raptem około 8 tysięcy.

Zastosowanie technologii peer-to-peer pozwala ominąć to ograniczenie, gdyż sygnał transmisji jest dalej rozpowszechniany przez samych użytkowników. Pozwala to odciążyć sieć nadawcy i jednocześnie zwiększyć zasięg. Dzięki łączom szerokopasmowym możliwe jest uzyskanie bardzo dobrej jakości transmisji. Jak zatem widać, kojarzona głównie z piractwem technologia może służyć także do "legalnych" celów, nawet instytucjom państwowym.

Aby móc wziąć udział w testach konieczne jest zainstalowanie aplikacji firmy OctoShape, która współpracuje z EBU podczas testów nowej usługi. Piotr Waglowski z serwisu VaGla.pl zauważa jednak, że wprowadza to pewne ograniczenie. Użytkownicy, którzy zdecydują się na korzystanie z usług TVP przez P2P, nie będą mogli dysponować cyfrową wersją materiału, pomimo faktu, że ich komputery będą wykorzystywane do jego rozpowszechniania. Ich rola sprowadzać się będzie jedynie do transmisji sygnału dalej.

W testach biorą udział także nadawcy z Niemiec, Danii, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Włoch i Norwegii, a także dostawcy internetu (T-Mobile z Niemiec oraz KPN z Niderlandów), producenci sprzętu telekomunikacyjnego oraz przedstawiciele uczelni z włoskiego Turynu i niderlandzkiego Delft. EBU chce docelowo stworzyć P2P Media Portal, za pośrednictwem którego europejscy nadawcy udostępnialiby swoje programy właśnie w technologii P2P.


Źródło: Telewizja Polska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy