Jutro - 23 lipca - wyłączone zostaną ostatnie nadajniki telewizji analogowej. Telewizja cyfrowa stanie się dostępna dla 95% mieszkańców kraju. Piszemy o szczegółach technicznych i wspominamy o historii telewizji w Polsce.
reklama
Przechodzenie z telewizji analogowej na cyfrową było w Polsce rozłożone na 7 etapów. Pierwsze wyłączenia nastąpiły w listopadzie 2012 roku. Ostatnie zaplanowane są na jutro, na obszarach wskazanych na poniższej mapce kolorem czerwonym.
W sumie VII etap cyfryzacji obejmie 220 gmin, w których mieszka ponad 2 mln ludzi.
Oczywiście jest to okazja do zrobienia jakiejś imprezy. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaprasza już dziennikarzy na konferencję w Giżycku. Zapowiedziano uruchomienie "Cyfrowego Portu Giżycko 2013", w ramach którego będą prezentowane osiągnięcia cyfryzacji.
W tle tego wszystkiego są pewne zagadnienia techniczne, ciekawsze niż takie imprezy.
Analizy przeprowadzone przez UKE wykazały, że na obszarze objętym VII etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Dlaczego nie dla 100%?
Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić tam, gdzie do tej pory trudno było odbierać również sygnał analogowy. W przypadku województwa podkarpackiego utrudnienia w odbiorze MUX-3 mogą dotyczyć 5 miejscowości powiatu przemyskiego: gmina Fredropol - Posada Rybotycka, Makowa, Rybotycze i Huwniki; gmina Krasiczyn - Brylińce. W żadnej z tych miejscowości nie ma możliwości odbioru sygnału analogowego oraz sygnału MUX-1.
Ponadto dla województwa warmińsko-mazurskiego zidentyfikowano potencjalne problemy z odbiorem sygnału MUX-3 w miejscowości Radkiejmy w gminie Banie Mazurskie (powiat gołdapski). W Radkiejmach odbiór telewizji analogowej jest niezwykle utrudniony, nie powinno być jednak problemów z odbiorem MUX-1 ze stacji Giżycko/Miłki.
Odbiór sygnału cyfrowego poza głównymi stacjami nadawczymi będą zapewniały stacje doświetlające (tzw. gapfillery). W ramach VII etapu cyfryzacji zostanie uruchomionych 13 takich stacji. Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 23 lipca 2013 roku o godz. 1:00.
W razie problemów dodatkowe informacje telefonicznie można uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788.
Wyłączenie telewizji analogowej z pewnością kończy pewną epokę. Jak długą? Pierwsze próby z telewizją prowadzono w Polsce jeszcze przed wojną, a start pierwszego programu TVP oficjalnie miał miejsce w roku 1952.
Oczywiście od roku 1952 wiele się zmieniało. W roku 1970 oficjalnie uruchomiono program drugi telewizji. W roku 1995 zakończył się proces przechodzenia z systemu nadawania SECAM na system PAL. Historia telewizji to także rozwój transmisji satelitarnych, rozwój ofert stacji prywatnych, rozwijanie się kanałów tematycznych itd.
Koniec nadawania sygnału analogowego niewątpliwie będzie jednym z najważniejszych punktów na drodze rozwoju telewizji w Polsce. Warto sobie zapamiętać jutrzejszą datę, bo będzie można opowiadać o tym dzieciom. Być może przy okazji trzeba im będzie wytłumaczyć, czym była telewizja. A może nie?
Czytaj: Startuje POLONA, Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Wygląda obiecująco - wideo
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|