Telekomunikacja na zakręcie, czyli rok wielkiego przełomu

GazetaPrawna.pl 31-03-2011, 07:59

Czekają nas przełomowe wydarzenia w branży telekomunikacyjnej. Na czele UKE stanie nowy prezes. Czy będzie nim znowu Anna Streżyńska? Polkomtel zostanie sprzedany, a markę Era zastąpi T-Mobile. To wpłynie na zaostrzenie konkurencji i nowe oferty operatorów.

W maju kończy się kadencja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Czy na kolejną ponownie zostanie wybrana Anna Streżyńska? Odpowiedź może przesądzić o kształcie rynku na najbliższych pięć lat. Decyzje regulatora przekładają się nie tylko na wpływy operatorów, lecz także ich inwestycje. Formalnie szefa urzędu mianuje premier, ale na razie nie wiadomo, czy zaproponuje kolejną kadencję Streżyńskiej. Sama zainteresowana nie składa jednoznacznych deklaracji.

– Wszystko zależy od rozmowy z premierem, oceny mijającej kadencji, określenia oczekiwań co do następnej – mówi „DGP” Anna Streżyńska. Przyznaje też, że takiej rozmowy jeszcze nie było. Twierdzi, że ma pomysł, jak powinien działać UKE przez najbliższych pięć lat. Jednak urząd musiałby dostać większe uprawnienia. (...)

Oprócz polityki UKE znaczenie dla rynku będą mieć dwa biznesowe wydarzenia. Pierwszym będzie sprzedaż Polkomtelu, operatora sieci Plus, za kwotę nawet 18 mld zł. Transakcja ma zostać zakończona w pierwszym półroczu. O zakup stara się siedem podmiotów: Zygmunt Solarz-Żak, dwóch skandynawskich operatorów TeliaSonera i Telenor, a także czterech inwestorów finansowych.

Największy wpływ na rynek, zdaniem obserwatorów, miałoby przejęcie Polkomtelu przez Solorza-Żaka. Biznesmen, zamiast budować od podstaw kosztowną sieć bezprzewodowego internetu w nowoczesnej technologii LTE, uruchomi ją na bazie istniejących nadajników Plusa. Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka BZ WBK, lepszym rozwiązaniem dla rynku będzie, jeśli Polkomtel kupi inny inwestor. Wtedy Solorz będzie budował piątego operatora na własną rękę. A im większa konkurencja, tym lepiej dla klientów – mówi Puchalski. (...)

Kolejnym wydarzeniem, które wpłynie na rynek, będzie rebranding Ery na T-Mobile. Operacja, jak przyznał w wywiadzie dla „DGP” Miroslav Rakowski, prezes PTC, właściciela Ery, kosztować może nawet 100 mln zł. Do zmiany marki może dojść między czerwcem a lipcem.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Telekomunikacja na zakręcie, czyli rok wielkiego przełomu

Michał Fura

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

Chrome, IE i Firefox w testach

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930