Telefony GSM narażone na ataki

27-12-2011, 11:38

Nawet 80% telefonów wykorzystywanych na rynku jest podatnych na nową formę ataku - poinformowało niemieckie Security Research Labs.

Jak powiedział Karsten Nohl z Security Research Labs, nowo odnaleziona luka może być wykorzystana w niemal każdym z miliardów telefonów używanych na całym świecie.

Czytaj także: Nokia rezygnuje z nazwy Symbian

Zdaniem naukowców luka w technologii GSM pozwala na wykonywanie połączeń, a także wysyłanie SMS-ów na płatne numery bez wiedzy samych użytkowników. Jak podkreśla Nohl, tego typu przestępstwa były dokonywane już wcześniej, jednak nigdy nie dotyczyły dużej skali urządzeń.

- Możemy to zrobić z setkami tysięcy telefonów w krótkim czasie - tłumaczy Nohl w rozmowie z agencją Reuters. Szef niemieckiego centrum badawczego zauważa, że naruszenia tego typu do tej pory najczęściej dotykały użytkowników z Europu Wschodniej, Afryki oraz Azji.

Ze względów bezpieczeństwa Nohl nie zaprezentował szczegółów dotyczących przeprowadzania tego typu ataków. Jego zdaniem jednak byłyby one niezauważalne dla samych użytkowników, przynajmniej do czasu otrzymania rachunków. W lipcu tego roku technologia GSM obchodziła już 20-lecie istnienia, a pierwszą sieć tego typu zbudowała Nokia Siemens Networks.

Czytaj także: Smartfony Nokii bez zainteresowania ze strony użytkowników


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy