Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tegoroczny Nobel z fizyki podziękowaniem za twarde dyski

10-10-2007, 11:42

Tegoroczną nagrodę Nobla za osiągnięcia w dziedzinie fizyki podzielą pomiędzy siebie dwaj naukowcy, którym zawdzięczamy odkrycie pozwalające na miniaturyzację twardych dysków. Można powiedzieć, że Nobel jest podziękowaniem za możliwość korzystania z wielu elektronicznych gadżetów.

robot sprzątający

reklama


Tegoroczni laureaci Nobla z dziedziny fizyki to 69-etni Albert Fert (Universite Paris-Sud - Francja) oraz 68-letni Peter Grunberg (Forschungszentrum Jlich - Niemcy).

Naukowcom tym zawdzięczamy odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu (inaczej GMR). Mówiąc najprościej odkryli oni, że w bardzo cienkich strukturach składających się z naprzemiennie ułożonych warstw żelaza i chromu, atomy zachowują się w specyficzny sposób. Dzięki temu możliwe jest zapisanie na mikroskopijnym obszarze informacji, która nadal będzie możliwa do bezbłędnego odczytania.

Godny uwagi jest fakt, że odkrycia Ferta i Grunberga zostały bardzo szybko wykorzystane w praktyce i doprowadziły do powstania wielu urządzeń sprzedawanych dziś na całym świecie. GMR opisano w 1988 roku, a już 9 lat później firma IBM udostępniła pierwsze urządzenie wykorzystujące to zjawisko.

Naukowcy podkreślają, że odkrycie GMR dało również początek całej nowej odmianie elektroniki - spinotronice. Odkrycie, które wykorzystuje struktury o bardzo małych rozmiarach, można też uznać za pionierskie w dziedzinie nanotechnologii.

Laureci prestiżowej nagrody przyznawanej przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk podzielą pomiędzy siebie 1,5 mln USD. Nagroda zostanie odebrana 10 grudnia w czasie ceremonii w Sztokholmie.

Albert Fert stwierdził, że cieszy się nie tylko z nagrody, ale również z faktu dzielenia jej ze swoim kolegą. Grunberg przyznał natomiast, że nagrody można było się spodziewać, ale i tak był zaskoczony decyzją Akademii. Nobla z fizyki pochwalił również prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który nazwał go ukoronowaniem europejskiej nauki.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *