Boże Narodzenie to okres, gdy wielu Polaków podejmuje pracę za granicą - w niektórych branżach, np. w opiece nad seniorami, warunki są wtedy szczególnie atrakcyjne. Wyjeżdżających może jednak zaskoczyć skala różnic w celebracji świąt. Nawet w pobliskich Niemczech, które są głównym celem zarobkowych wyjazdów Polaków, wiele bożonarodzeniowych zwyczajów wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce.
Okres Bożego Narodzenia to dla polskich pracowników zagranicznych szansa na większe zarobki oraz możliwość poznania innej kultury i tradycji. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przyciągają Niemcy - pod koniec ub. roku było ich tam 706 tys.. W święta za naszą zachodnią granicą wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, m.in. w branży opieki senioralnej. W przypadku bożonarodzeniowych tradycji, geograficzna bliskość może jednak być myląca.
Za zachodnią granicą Polaków zaskoczą nie tylko liczne, nieznane u nas bożonarodzeniowe zwyczaje, ale także brak wielu tych, do których przywykliśmy nad Wisłą. A mimo utrudnień pandemicznych widzimy, że z roku na rok coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy do Niemiec. Rosnący udział osób starszych w tamtejszym społeczeństwie powoduje, że w okresie świątecznym szczególnie zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w branży opiekuńczej.
Kalendarz świąteczny w obu krajach jest oczywiście ten sam – Wigilia, a potem dwa dni świąt Bożego Narodzenia. Nad Renem także usłyszymy kolędy, a melodię słynnej niemieckiej „Cichej Nocy” Polacy od razu rozpoznają. Spotkamy też bardzo lubiane przez Niemców jarmarki świąteczne i kalendarze adwentowe. Jednak już w Wigilię Polaków czeka w Niemczech sporo niespodzianek.
Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie doświadczenie Polaków i chętnie zatrudniają ich również podczas Świąt Bożego Narodzenia. Od polskich opiekunów słyszymy z kolei, że jest to wyjątkowy czas, w którym mogą doświadczyć ciekawych, niemieckich tradycji świątecznych, np. podczas pieczenia imbirowych ciastek czy zdobienia szopki. To także świetna okazja do poznania bliżej swojego podopiecznego.
Zgodnie z danymi GUS, pod koniec 2020 roku poza granicami przebywało czasowo około 2,2 mln stałych mieszkańców Polski, którzy na wyjazd decydują się głównie ze względów zarobkowych.
Agnieszka Niedziela, specjalista Promedica24
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*