Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tauron buduje elektrownię hybrydową. "Pierwszy taki projekt w Polsce"

01-02-2016, 10:07

Elektrownia wodna w Opolnicy stanie się elektrownią wodno-słoneczną. Będzie nie tylko czystym źródłem energii. Pozwoli na zbadanie wpływu takiej elektrowni na sieć oraz na zdobycie wiedzy o handlu prądem produkowanym w ten sposób.

Tauron w czasie tego weekendu ogłosił, że elektrownia wodna Opolnica zostanie przebudowana na elektrownię hybrydową. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce, choć nie należy myśleć, że elektrownie hybrydowe generalnie są nowością. Małe elektrownie hybrydowe wykorzystujące np. wiatraki i energię słoneczną mogą być wykorzystywane w konkretnych obiektach np. w roku 2014 na Politechnice Białostockiej powstał hybrydowy system energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej.

Rozbudowa Elektrowni Opolnica

Projekt związany z elektrownią Opolnica jest wyjątkowy ze względu na rozmiary. Chodzi o rozbudowę elektrowni wodnej znajdującej się na 114 kilometrze Nysy Kłodzkiej. Była ona wybudowana jeszcze w 1921 roku z inicjatywy hrabiego Otto von Schwerin. Miała być podstawowym źródłem energii dla Barda Śląskiego. Generatory elektrowni pracowały bezusterkowo do wielkiej powodzi w 1997 roku. Doszło wówczas do zatopienia budynku elektrowni wraz z urządzeniami. 

Na początku tego wieku wymieniono generatory na asynchroniczne i wprowadzono pełną automatyzację pracy hydrozespołów. Aktualnie moc zainstalowanych maszyn wynosi 410 kW.

Elektrownia Opolnica
elektrownia Opolnica (zdjęcie ze str. Tauron)

Cele praktyczne i badawcze

Nowatorski projekt Tauronu przewiduje dostosowanie elektrowni do produkowania energii z dwóch źródeł (elektrowni wodnej i baterii słonecznych). Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW z wykorzystaniem polikrystalicznych (50 kW) i cienkowarstwowych (CiGS, 50 kW) paneli fotowoltaicznych, budowę układu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz budowę systemu sterowania poszczególnymi źródłami energii. 

Dzięki inwestycji będzie można przeprowadzić badania w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, wpływu elektrowni hybrydowej na sieć elektroenergetyczną pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości pracy wyspowej. Spółka chce również zdobyć wiedzę na temat handlu produkowanym w ten sposób prądem oraz wykorzystania instalacji dla bilansowania energii.

W pierwszej połowie tego roku powstanie dokumentacja projektowa, na podstawie koncepcji opracowanej przez Politechnikę Wrocławską. Planopwane jest uzyskanie wymaganych pozwoleń i decyzji administracyjnych. Budowa instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii ma być zakończona do końca 2016 r. Dopasowanie infrastruktury elektrycznej elektrowni wodnej Opolnica oraz zabudowa systemu sterowania planowane są na 2018 r. Pełna integracja wszystkich elementów składowych przewidziana jest na 2020 r. Zakończenie etapu badawczego oraz całego projektu nastąpi w 2023 r.

Czytaj także: Oszuści udają rekruterów Enei. Zbierają CV, potem proszą o skan dowoduOstatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima