Tanie laptopy dla biednych Amerykanów

14-01-2008, 11:18

Fundacja OLPC ma zamiar uruchomić swój program charytatywny w Ameryce, a więc laptopy XO będą dostępne za darmo również dla ubogich uczniów mieszkających w Stanach. To zaskakujące. Wcześniej przedstawiciele projektu OLPC zapewniali, że chcą skoncentrować się na krajach słabo rozwiniętych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nicholas Negroponte - pomysłodawca projektu OLPC - ujawnił informacje o uruchomieniu działalności charytatywnej w Stanach Zjednoczonych w rozmowie z Danem Nystedtem, dziennikarzem IDG News Service.

Negroponte widzi trzy powody, aby udostępnić tanie laptopy XO ubogim uczniom ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszym z nich jest będzie po prostu chęć likwidacji wykluczenia cyfrowego, które jest zjawiskiem spotykanym nie tylko w krajach trzeciego świata. Po drugie OLPC chce w ten sposób zachęcić deweloperów ze Stanów do udziału w projekcie i rozwijania oprogramowania dla maszyn XO.

Podejmując decyzje o udostępnieniu laptopów w USA Negroponte miał również na uwadze względy edukacyjne. Jeśli w innych krajach będą mieszkać użytkownicy OLPC, to stworzą oni wraz z amerykańskimi użytkownikami jedną społeczność, w granicach której komunikacja będzie ułatwiona.

Powyższe argumenty wydają się rozsądne, ale komentatorzy z różnych stron nie przestają się dziwić. Wykluczenie cyfrowe w USA rzeczywiście jest faktem, ale nie od dziś. Wydaje się, że fundacja OLPC mogła od razu ruszyć ze swoim programem również w Stanach. Negroponte zapewnia co prawda, że zawsze miał taki zamiar, ale nic na to wcześniej nie wskazywało.

Negroponte zapowiada, że program charytatywny w USA będzie omawiany osobno z władzami każdego stanu. Będzie to więc program skoncentrowany na określonych regionach w kraju i sterowany z poziomu administracji stanowej.

Udostępnienie maszyn XO w USA może mieć znaczenie również dla innych krajów uważanych za wyżej rozwinięte, w których jednak problem cyfrowego wykluczenia niewątpliwie istnieje (np. Polska). Dostępność maszyn od OLPC w USA może sprawić, że rządy takich państw nie będą z góry odrzucać udziału w projekcie czując kompleks niższości. Udział takich państw mógłby napędzić finansowanie projektu.

Z drugiej strony dostępność tanich laptopów w kraju takim jak USA zwiększa prawdopodobieństwo nadużyć - sprzedaż laptopa otrzymanego w ramach programu charytatywnego nie będzie stanowiła na tym terenie problemu. Wygląda więc na to, że najbliższe miesiące będą dla OLPC czasem dużych wyzwań.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag XOtag USAtag tanie laptopytag OLPCtag Nicholas Negroponte
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.