Tanie laptopy dla biednych Amerykanów
Fundacja OLPC ma zamiar uruchomić swój program charytatywny w Ameryce, a więc laptopy XO będą dostępne za darmo również dla ubogich uczniów mieszkających w Stanach. To zaskakujące. Wcześniej przedstawiciele projektu OLPC zapewniali, że chcą skoncentrować się na krajach słabo rozwiniętych.
Nicholas Negroponte - pomysłodawca projektu OLPC - ujawnił informacje o uruchomieniu działalności charytatywnej w Stanach Zjednoczonych w rozmowie z Danem Nystedtem, dziennikarzem IDG News Service.
Negroponte widzi trzy powody, aby udostępnić tanie laptopy XO ubogim uczniom ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszym z nich jest będzie po prostu chęć likwidacji wykluczenia cyfrowego, które jest zjawiskiem spotykanym nie tylko w krajach trzeciego świata. Po drugie OLPC chce w ten sposób zachęcić deweloperów ze Stanów do udziału w projekcie i rozwijania oprogramowania dla maszyn XO.
Podejmując decyzje o udostępnieniu laptopów w USA Negroponte miał również na uwadze względy edukacyjne. Jeśli w innych krajach będą mieszkać użytkownicy OLPC, to stworzą oni wraz z amerykańskimi użytkownikami jedną społeczność, w granicach której komunikacja będzie ułatwiona.
Powyższe argumenty wydają się rozsądne, ale komentatorzy z różnych stron nie przestają się dziwić. Wykluczenie cyfrowe w USA rzeczywiście jest faktem, ale nie od dziś. Wydaje się, że fundacja OLPC mogła od razu ruszyć ze swoim programem również w Stanach. Negroponte zapewnia co prawda, że zawsze miał taki zamiar, ale nic na to wcześniej nie wskazywało.
Negroponte zapowiada, że program charytatywny w USA będzie omawiany osobno z władzami każdego stanu. Będzie to więc program skoncentrowany na określonych regionach w kraju i sterowany z poziomu administracji stanowej.
Udostępnienie maszyn XO w USA może mieć znaczenie również dla innych krajów uważanych za wyżej rozwinięte, w których jednak problem cyfrowego wykluczenia niewątpliwie istnieje (np. Polska). Dostępność maszyn od OLPC w USA może sprawić, że rządy takich państw nie będą z góry odrzucać udziału w projekcie czując kompleks niższości. Udział takich państw mógłby napędzić finansowanie projektu.
Z drugiej strony dostępność tanich laptopów w kraju takim jak USA zwiększa prawdopodobieństwo nadużyć - sprzedaż laptopa otrzymanego w ramach programu charytatywnego nie będzie stanowiła na tym terenie problemu. Wygląda więc na to, że najbliższe miesiące będą dla OLPC czasem dużych wyzwań.