Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tani sportowy samolot open source - czy MakerPlane go zbuduje?

29-07-2013, 13:57

Zbudować samolot i udostępnić internautom jego plany oraz instrukcje montażu - taki jest cel projektu MakerPlane. W chwili obecnej stara się on o 75 tys. dolarów dofinansowania od internautów.

robot sprzątający

reklama


Były już próby realizowania idei open source przy sprzęcie. Chodzi o to, by opracować plany danego sprzętu i udostępnić je wszystkim, by mogli budować, nie martwiąc się o prawa do projektu. Grupa pasjonatów lotnictwa z Kanady postanowiła stworzyć na tej zasadzie samolot open source.

Projekt o nazwie MakerPlane stara się teraz o dofinansowanie internautów na crowdfundingowym serwisie Indiegogo. Za kwotę 75 tys. dolarów uczestnicy projektu chcą skonstruować dwumiejscowy lekki samolot sportowy, zbudować latający prototyp i przetestować go. Następnie plany samolotu, instrukcje montażu oraz inne pliki elektroniczne zostaną opublikowane na stronie projektu

grafika

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt będzie gotowy w ciągu roku wraz z pierwszym, nielatającym prototypem. Potem powstanie latający prototyp, który ma być zaprezentowany w roku 2015 na imprezie AirVenture w Oshkosh.

Samolot ma być tak opracowany, aby jego zbudowanie kosztowało poniżej 15 tys. dolarów. W procesie budowy będą używane drukarki 3D, ale tylko do produkcji mniej istotnych części, jak gałki i uchwyty. Najważniejsze będą materiały kompozytowe obrabiane za pomocą maszyn CNC. Technologia jest na tyle przystępna cenowo i wygodna, że może znacznie ułatwić budowę samolotów amatorskich. 

Poniżej film przedstawiający inicjatywę MakerPlane:

Sonda
Odważyłbyś się polecieć samolotem open source?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Projekt MakerPlane jest prawdziwie otwarty, tzn. w projektowaniu elementów samolotu mogą brać udział różne osoby, nie tylko założyciele projektu. Poza tym będą oni korzystać z innych osiągnięć open source - oprogramowania oraz projektów elektroniki - aby rozwijać awionikę do pierwszego "otwartego" samolotu.

Oczywiście nie każdy pomysł projektantów będzie implementowany do samolotu open source. Ten statek powietrzny będzie musiał spełniać określone wymagania bezpieczeństwa, nie może być niedorobioną betą. Również z tego powodu inicjatywa będzie ciekawym testem rzeczywistej skuteczności projektów open source.

Czytaj także: Otwarte domy lub roboty mogą powstać w Polsce dzięki Cohabitat MAKE - wideo


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E