Tablet Ballmera pierwszą ciekawostką z CES 2010 (wideo)

07-01-2010, 08:55

Ruszyły chyba największe targi elektroniczne na świecie - Consumer Electronics Show 2010 (CES 2010). Wydarzenie potrwa do 10 stycznia. Jego pierwszym godnym odnotowania momentem było wystąpienie Steve'a Ballmera z Microsoftu, który zaprezentował komputery dotykowe z systemem Windows 7.

Targi ruszyły

W trakcie targów CES 2010 blisko 3000 wystawców z ponad 140 krajów pokaże 20 tys. urządzeń należących do 30 kategorii sprzętowych. Na odwiedzających czeka ponad 1000 premier technologicznych. Dodatkowo każdy uczestnik wydarzenia może wybierać wśród ponad 200 konferencji i odczytów.

Dla porównania zeszłoroczne targi przyciągnęły 2700 firm z ponad 140 krajów oraz ponad 113 tys. odwiedzających.

Sprzęt prezentowany na targach obejmuje: zielone technologie, gry, usługi lokalizacyjne, technologie dla domu, mobilne HDTV, technologie 3D, e-booki, technologie dla kierowców, peryferia dla iPodów i wiele innych. Dodatkowo w programie CES 2010 przewidziano wystąpienia m.in. Steve'a Ballmera z Microsoftu, Alana Mulally'ego z Forda, Paula Otellinia z Intela, Dr Paula Jacobsa z Qualcomm, Olli-Pekka Kallasvuo z firmy Nokia i Zhou Houjian z Hisense.

Organizatorem targów jest Consumer Electronics Association (CEA) będąca zrzeszeniem 2200 firm. Dyrektor Generalny CEA Gary Shapiro zapewnił, że dzięki rekordowej liczbie nowych wystawców, dziesiątkom innowacyjnych produktów i atrakcyjnym strefom wystawowym tegoroczne CES 2010 będą najciekawszymi i najlepszymi targami elektroniki na świecie.

Steve Ballmer prezentuje Slate PC
fot. Microsoft - Steve Ballmer prezentuje Slate PC

Ballmer i tablety 

Wydarzeniem, które przykuło uwagę mediów było wystąpienie szefa Microsoftu Steve'a Ballmera. Najciekawszym jego elementem było zaprezentowanie dotykowych komputerów Slate PC (słowo "slate" oznacza w jęz. angielskim płytkę lub łupek). Ballmer pokazał kilka takich urządzeń i wziął do ręki jedno z nich będące produktem HP.

Urządzenia Slate PC mają być "prawie tak przenośne, jak telefon" i tak mocne, jak komputer PC z systemem Windows 7. Ballmer widzi je jako urządzenia do czytania, surfowania po sieci i rozrywki. Wyraził nadzieję, że spodobają się wielu konsumentom.

Ballmer niestety nie powiedział dokładnie, ile urządzenia będą kosztować, a według analityków będzie to jeden z głównych czynników ich powodzenia lub klęski. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie pojawią się w sklepach, ale powinno to nastąpić w tym roku.

Prezentacja Ballmera wywołała duże zainteresowanie, ale była to raczej zasługa... Apple. Od roku krążą po sieci różne plotki na temat tworzonego komputera dotykowego tej firmy. Według najnowszych doniesień ma się on pojawić w marcu. Dlatego wielu komentatorów mówi dziś, że Microsoft wyprzedził Apple.

>>> Czytaj: Tablet od Apple już w marcu. Będzie klapa?

Oczywiście Ballmer mówił nie tylko o tabletach. Poruszył kwestie szeroko rozumianej strategii Microsoftu, mówił o tym, jak ciężki był rok 2009, wspominał o ważnych obszarach rozwoju, takich jak cloud computing i NUI (czyli "naturalny interfejs").

Występujący po Ballmerze Robbie Bach (odpowiedzialny za dział rozrywkowy Microsoftu) wspominał również o tym, że w przyszłości pojawi się więcej urządzeń wykorzystujących dotyk i gesty. Zaprezentował rozwiązanie Natal, które pozwoli użytkownikom Xboksa na sterowanie grą za pomocą ruchów ciała. Natal również ma pojawić w tym roku. Poza tym Bach omówił inne plany Microsftu w zakresie rozrywki, w tym nowe gry.

Osoby bardziej zainteresowane wystąpieniem przedstawicieli Microsoftu będą mogły obejrzeć wideo na stronie firmy z Redmond. Potrzebna jest do tego wtyczka Silverlight. Poniżej zamieszczamy wideo z YouTube, na którym można zobaczyć "Slate PC".


Źródło: CEA, Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy