T-Mobile i Orange uczą rodziców jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci

09-02-2016, 16:48

Największe telekomy w Polsce włączają się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu poprzez akcje edukacyjne. Tegoroczna edycja DBI odbywa się pod hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie", ponieważ to każdy z użytkowników sieci WWW ma realny wpływ na cyfrową przestrzeń. Warto zatem zadbać o to, by był to wpływ świadomy, niezależnie od wieku internauty.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu organizowane są w Polsce od 2004 roku. Celem tej akcji jest pobudzenie społeczeństwa informacyjnego do dyskusji o bezpieczeństwie w sieci, a także możliwościach jakie internet daje w edukacji młodszej części społeczeństwa.

Warto przy tym zauważyć, że edukacji o cyberprzestrzeni potrzebują nie tylko dzieci i młodzież, ale przede wszystkim dorośli - rodzice i opiekunowie. To im często jest trudniej nadążyć za dynamicznymi zmianami w sieci, a co za tym idzie także trudniej odnaleźć się w cyfrowym świecie. Tymczasem dzieci uczą się od rodziców przede wszystkim poprzez obserwowanie i naśladowanie. Rodzic, który niepewnie czuje się w internecie i nie rozumie tego obszaru życia społecznego, nie jest najlepszym wzorcem zachowań w cyberprzestrzeni. Młodzi ludzie szukają więc autorytetów gdzie indziej, z różnymi skutkami.

Rękawicę dokształcenia opiekunów w cyfrowych kompetencjach podjęły w tym roku telekomy. T-Mobile przygotował stronę „W Cyfrowym Świecie”, na której znajdą oni przydatne porady dotyczące odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii, w tym liczne informacje i wskazówki, które pokazują, jak w przystępny sposób można uczyć dzieci o zasadach bezpieczeństwa w internecie.

Z kolei Fundacja Orange przygotowała platformę e-learnigową „Bezpiecznie Tu i Tam”. Opiekunowie dzieci mogą na niej poznać rodzaje zagrożeń, na które może natknąć się młody internauta, sposoby zabezpieczeń, a także porady i wskazówki o tym, jak zapobiegać ryzykom i jak nauczyć dziecko bezpiecznych i kulturalnych zachowań w sieci. Całość podana jest w formie interaktywnych treści, filmów, animacji i krótkich quizów, które pomogą zapamiętać najważniejsze informacje. Użytkownicy mogą też zadać pytanie ekspertom. Kurs trwa około 1,5 godziny, ale każdy z 5 modułów można przejść osobno w dogodnym czasie.

Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Fundacja Orange jest partnerem głównym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.

Informacje o DBI znajdziecie na stronie dbi.pl


Następny artykuł » zamknij

Konferencja AzureDay Poland

Źródło: Orange, T-Mobile
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031