Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szybsze przyznawanie NIP i REGON, e-postępowanie wieczystoksięgowe - rząd przyjął założenia

18-06-2013, 15:20

Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do KRS już w momencie dokonywania wpisu uzyskają NIP i REGON. Przewiduje to projekt założeń nowelizacji ustawy o KRS, który został dziś przyjęty przez rząd. Ponadto Rada Ministrów przyjęła projekt związany z elektronicznym postępowaniem wieczystoksięgowym.

robot sprzątający

reklama


Informatyzacja kraju to nie tylko e-usługi dla obywateli. Chodzi także o elektronizację wymiany danych między urzędami, co może znacznie skrócić długotrwałe procedury. Najnowszym tego przykładem są planowane zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Szybsze przyznawanie NIP i REGON

Dziś założenia do nowelizacji ustawy o KRS zostały przyjęte przez rząd. Chodzi o to, aby podmioty podlegające wpisowi do tego rejestru uzyskały możliwość faktycznego prowadzenia działalności już w chwili wpisu. Uzyskanie tego wpisu zapewni bowiem jednoczesne uzyskanie identyfikatora NIP i numeru REGON.

Obecnie przedsiębiorca składający wniosek o wpis do KRS musi dołączyć formularze dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS. Po zarejestrowaniu podmiotu formularze te są przesyłane pocztą do tych instytucji. Przedsiębiorca może być potem wzywany do ich uzupełnienia, co oczywiście wydłuża taką procedurę.

Rząd chce, aby po wpisaniu podmiotu do KRS następowało automatyczne i elektroniczne przekazanie danych do GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. W efekcie nastąpi automatyczne nadanie numerów REGON i NIP. Te numery byłyby od razu zamieszczone i ujawnione w KRS, bez udziału przedsiębiorcy.

zdjęcie
Zdjęcie mężczyzny przy pracy z Shutterstock.com

Co z pozostałymi danymi?

Jeśli chodzi o dane nie podlegające wpisowi do KRS, a istotne dla administracji publicznej (np. numer konta, adres), byłyby one uzupełniane w późniejszym terminie, już po rozpoczęciu działalności. Ma to następować wyłącznie za pośrednictwem organu podatkowego, który będzie przekazywał dane elektronicznie do GUS i ZUS.

Zgłoszenie danych uzupełniających będzie następowało na jednym formularzu składanym w urzędzie skarbowym osobiście, drogą pocztową lub drogą elektroniczną. Zdaniem rządu proponowane zmiany powinny w praktyce skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności z 25 do 7 dni.

E-postępowanie wieczystoksięgowe

Rada Ministrów przyjęła dziś jeszcze inny ciekawy projekt założeń, dotyczący nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw

Celem tej nowelizacji ma być dalsza informatyzacja postępowania wieczystoksięgowego. Rząd chce wprowadzenia obowiązku inicjowania tego postępowania drogą elektroniczną przez określone podmioty, tj. notariuszy, komorników sądowych i naczelników urzędów skarbowych.

Składanie wniosków drogą elektroniczną umożliwi automatyczne zamieszczanie wzmianek wyłączających rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych niezwłocznie po sporządzeniu aktu notarialnego prowadzącego np. do zmiany właściciela nieruchomości i złożeniu wniosku o wpis drogą elektroniczną. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt założeń, przyczyni się to do dalszego zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, utrudniając wielokrotną sprzedaż tej samej nieruchomości.

Czytaj także: Sejm chce ulepszyć e-Sąd, ale czy dostrzega wszystkie problemy?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik